Štampa
Kategorija: Kultura
Pogodaka: 3286

      

U okviru svojih popularnih  "Duhovnih razgovora"  protekle subote u prostorijama hrama sv. Save u 3. bečkom okrugu, SPKD Prosvjeta iz Beča organizovala je  vrlo uspešno književno veče i susret sa piscem Slobodanom Vladušićem.

Srđan Mijalković, predsednik Prosvjete, pozdravio je i bečkoj publici predstavio Slobodana Vladušića, pisca i docenta na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Odseku za srpsku književnost, glavnog urednika najstarijeg "živog" časopisa na svetu "Letopis Matice srpske" uspešnog autora i dobitnika brojnih književnih nagrada.
Govoreći o svom najnovijem romanu "Mi izbrisani" koji je objavljen prošle godine, Vladušić je objasnio da se radi o modernoj formi sajber romana, ali i istovremenom čuvanju tradicije. Autor je za ovaj roman dobio književnu nagradu "Meša Selmović".
       Vladušić je rekao da je radnja romana smeštena delom u takozvanom sajber svetu sa ciljem da se čitaocu obrati na novi moderan način, a istovremeno sačuva prošlost i vraćanje tradiciji i prilagodi ga naletu modernog. U sklopu ovog jedinstvenog romana na srpskoj književnoj sceni izrađen je i virtuelni deo i internet stranica (www.slobodanvladusic.net) kojom autor ilustruje, kako objašnjava, odbrambeni modernizam.
U nastavku je bilo reči i o prethodnim Vladušićevim delima, esejima "Crnjanski, megalopolis" i romanu "Forvard". Publika je imala priliku da razgovara sa autorom o aktuelnim kretanjima srpske kulture i književnosti i dilemama sa kojima se dijaspora suočava.
- Beč nije strani grad za srpsku kulturu budući da je veliki broj srpskih pisaca boravio, školovao se i stvarao u njemu. Vi ovde niste stranci već nastavljate lepu i kulturnu misiju srpskog naroda i srpske kulture u Beču - poručio je prisutnima  Vladušić.
Srđan Mijalković je podsetio da Prosvjeta ovog 24. maja obeležava tri godine postojanja, a samim tim i održavanja duhovnih razgovora koji ove godine imaju moto "Autori s principom".U okviru ovogodišnjih duhovnih razgovora Prosvjeta će u junu ugostiti  pisce Vladimira Pištala i Vesnu Kapor.
PR. PROSVJETE