Štampa
Kategorija: Naslovna
Pogodaka: 4598

Први потпредседник Владе Александар Вучић наредио је хитну истрагу у „Железницама Србије” због сумњи да су њени челници тражили мито од руских званичника приликом куповине руских вагона!

Њему се на ову чињеницу недавно у Москви пожалио блиски сарадник премијера Путина, детаљно му описујући

криминално понашање челника „Железница” који су пре две године такође боравили у престоници Русије.

- Вучић, који је у Русију дошао да преговара о куповини нових “Миг-ова“ за Војску Србије, био је тотално затечен оним што је чуо од Путиновог сарадника. Пребледео је, заћутао, да би се затим извинио руским званичницима и обећао да ће у најкраћем року бити спроведена истрага о овом немилом инциденту, те да ће се он лично потрудити да криви буду најстроже кажњени – открива за наш лист човек из врха српске власти који се затекао на лицу места.

Он додаје да су Руси Вучићу до детаља описали бахатост и криминално понашање представника Србије то ји су уговарали кредите за куповину руских вагона

„Да сви будемо добри“

- Руси су, поред осталог, истакли да је један од преговарача без имало стида поменуо проценат од 10 одсто и понудио Русима „комбинацију у којој би сви били добри”. Запрепашћени Руси нису коментарисали понуду, али су Вучићу ово описали као врло непријатао искуство и замолили да српска страна убудуће поведе рачуна кога шаље у Москву, поготово кад су у питању тако важне ствари као што је посао вредан 800 милиона евра, те да се надају да се такво искуство неће поновити приликом куповине ,,МИГ-ова“ – истиче саговорик Наших.

Према његовим речима, Вучић је, кад се мало смирио, обећао Путиновом сараднику да убудуће сигурно неће присуствовати оваквим сценама и одмах по повратку у Београд наложио да се овај случај из 2011. године ургентно истражи и да се одговорни приведу правди.

- Вучић је био бесан, тражио је да му одмах открију ко су поменути људи из „Железница”. У међувремену је круг осумњичених за московски инцидент сужен, а привођења се очекују у најскорије време – каже одлично обавештени извор "Наших новина".

Сад је јасно што се каснило

Преговори о куповини вагона и руском кредиту од 800 милиона евра почели су још 2010. године. У јулу 2011. делегација из Србије предвођена тадашњим директором „Железница Србије“ Милованом Марковићем састала се у Русији са представницима руске компаније “Метровагонмаш”. Делегација, у којој су поред Марковића били и председник скупштине Друштва Зоран Анђелковић, директор Дирекције за превоз Драган Грујић и помоћник генералног директора за набавке Јеша Ерчић, обишли су производне погоне у којима се праве гарнитуре возова за наше потребе.

Иако се испорука вагона и реализација кредита очекивала већ у септембру исте године, спровођење пројекта је пролонгирано за чак две године, па је тек у мају ове године у Влади Србије потписан кровни уговор о модернизацији српских железница и руском кредиту у износу од 800 михона долара за испоруку дизел мотомих возова „Железници Србије” и изградњу домаће железничке инфраструктуре у наредних пет година.

С обзиром на то да је Милован Марковић у међувремену смењен, уговор је у име „Железница“ потписао нови директор Драгољуб Симоновић. Он је тада саопштио да је због кашњења реализације овог и других кредита за „Железницу” Србија платила казнене пенале. На крају се испоставило и да је ново руководство за исти новац уговорило испоруку 27 уместо 19 гарнитура возова из Русије, колико је претходно руководство уговарало.

После најновијих сазнања, мало је јасније откуд толика разлика у цени, као и зашто су преговори о кредиту тапкали у месту скоро три године.

Један од чланова делегације која је преговарала са руским произвођачем дизел-мотора "Метровагонмаш" у Москви, Зоран Анђелковић тврди да не зна о чему се ради и да он није имао овлашћења да преговара.

- То је ваша безобразна глупост. Ја као председник скупштине "Железница" немам никаква овлашћења да преговарам нити сам могао да тражим и да договарам - поручио је Анђелковић.

И бивши директор "Железница" Милован Марковић тврди да он нема никакве везе с тим и да није уговарао никакве послове са "Метровагонмашом".

- Нема места таквим причама. А до мене као директора никада није дошла информација да је неко од сарадника тражио од неког било какав проценат за набавку возова - тврди Марковић.

Немања Ненадић, директор "Транспарентности Србија", каже да углед Србије није ни до сада био велики у међународној трговини и да Србија слови за земљу у којој је корупција широко распрострањена и да овакви случајеви само додатно погоршавају ситуацију.

Све иза затворених врата

- Послови које представници државе склапају са странцима су нетранспарентни, а јавност је потпуно неупућена О покушаја корупције се не зна много јер се све одвија иза затворених врата, а извештаји никада не доспеју у јавност - објашњава Ненадић.

Он каже да би записници који се воде на тим састанцима требало да буду достављени Државној ревизорској институцији и подсећа да је "Транспарентност" у више наврата апеловала и указивала да се крши начело јавности рада, иако је то било једно од антикорупцијских принципа.

Од 6 месеци до 8 година затвора

Према Кривичном закону Републике Србије, за кривично дело "тражење мита" предвиђена је казна затвора од две до осам година.

Док је кривично дело "трговина утицајем" предвиђена казна од шест месеци до пет година.

 

извор: НАШЕ НОВИНЕ