Na beogradskoj “Marakani”, odigrana je jedna od najzanimljivijih fudbalskih utakmica, ovog trenutka, u Evropi. Srbija – Hrvatska!!!

Susret u rezultatskom nije donio mnogo rješenja ko će putovati na Svjetsko prvenstvo naredne godine u Brazilu, jer Hrvatska u

borbi za prvo mjesto u grupi zavisi od rezultata Belgijanaca, dok se Srbija jednim bodom definitivno oprostila od Mundijala.

Srbija: Stojković, Ivanović, Kolarov, Nastasić, Subotić, Matić, Fejsa, Đuričić, Tošić, Marković, Mitrović.

Hrvatska: Pletikosa, Lovren, Šimunić, Ćorluka, Srna, Vukojević, Rakitić, Modrić, Mandžukić, Eduardo, Olić.

Feliks Brih, glavni sudija meča dodijelio je dva crvena kartona; Matiću (Srbija) u 75’ i Šimuniću (Hrvatska) u 80’

Na stadionu je bilo preko 30 hiljada gledalaca.

Kapiteni, Bane Ivanović i Darijo Srna pročitali su na početku utakmice zakletvu da će igrati fer.

1’ Utakmica je počela. Prvu loptu ima domaća selekcija Srbije.

3’ Šansa za Srbiju. Lazar Marković ulazi u kazneni prostor Hrvata. nakon kontata, glavi sudija pokazuje da se igra nastavi.

6’ Korner za Srbiju…Stativa Mitrovića. Velika šansa za “orlove”. Uvježbana akcija nakon kornera, koja na sreću hrvatske odbrane nije završila pogotkom.

10’ Hrvatska je na polovini Srbije. nakon ubačenog auta, interveniše golman Stojković

13’ Reprezentacija Srbije pokušava preko krila da probije odbranu protivnika. Veliki kvalitet veznom redu daje povratnik Nemanja Matić. U jednoj takvoj akciji kapiten Ivanović biva zaustavljen na ivici kaznenog prostora

17’ Zoran Tošić, nakon fantastičnog proigravanja Markovića šutira tik pored gola. Pletikosa interveniše, glavni sudija to nije video i lopta je za Hrvatsku

18’ Nova prilika za Srbiju. Ivanović šutira sa 20-tak metara, ali preko gola

21’ Srbija je očigledno vježbala prekide. Prva prilika bila je nakon centaršuta po zemlji, sada ponovo. Očigledno je ideja selektora Mihajlovića bila da se izbjegnu intervencije u vazduhu visokog štopera Hrvatske Šimunića

26’ Fantastično kombinuje lijeva strana Srbije. Kolarov, Mitrović, Đuričić…Kornet

27’ Nastasić…velika prilika nakon kornera Kolarova, skok štopera Mančester Sitija, ali pored gola

29’ Hrvati iskusno “čuvaju” loptu, nakon prekida. Pletikosa već nekoliko puta “krade” minute pri izbacivanju lopte.

32’ Žuti karton za Mitrovića zbog starta na sredini terena nad Rakitićem

38’ Žuti karton za Tošića, ponovo prekršaj na sredini terena i ponovo nad Rakitićem

40’ Gužva u kaznenom prostoru Hrvatske, ali Mitreović ne koristi šansu. Pletikosa ponovo odugovlači sa vraćanjem lopte u igru.

41’ Žuti karton za Eduarda zbog starta s leđa nad kapitenom Ivanovićem

45’ Još jedan žuti karton. Ovoga puta Fejsa.

45’ KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Srbija je bila bolji rival u prvom delu utakmice. Imala je nekoliko prilika za vođstvo, najzreliju na samom početku kada je Mitrović pogodio stativu, ali će za pobjedu morati još da pruži. Hrvatska s druge strane iskustvom gradi strpljivu igru, što je čini se i bila osnovna ideja selektora Štimca.

45’ Počinje drugo poluvrijeme. Nema promjena u sastavima ekipa.

54’ GOL…Mario Mandžukić koristi polukontru Hrvata za vođstvo od 0:1

56’ U Srbiji umjesto Tošića i Đuričića ulaze Sulejmani i Tadić. U Hrvatskoj Umjesto Olića, Perišić

60’ Nakon postignutog gola, Hrvatska polako preuzima igru na sredini terena, dok se srpski igrači još oporavljaju od šoka.

63’ Eduardo izlazi, u igri Mateo Kovačić

64’ Žuti karton za Vukojevića, zbog udarca laktom Mitrovića

65’ GOOOOOOL…Mitrović!!! Nakon centaršuta Sulejmanija iz kornera Mitrović je majviši u skoku!

68’ Marakana ključa…navijači traže pobjedu

72’ Prvi korner za Hrvatsku. Interveniše odbrana Srbije

75’ CRVENI KARTON za Matića. Prekršaj nad Vukojevićem i Matić dobija drugi žuti karton. Veliki hendikep “orlova”. Glavni veznjak Siniše Mihajlovića, pomalo naivno dobija javnu opomenu, drugu za redom i to u trenutku kada je Srbija “dobila krila” nakon izjednačujućeg pogotka!

79’ Mihajlović na teren šalje Raću Petrovića, a izvodi Lazara Markovića. Ideja je vjerovatno da “zatvori rupu” nastalu isključenjem Matića

80’ Nevjerovatan start Šimunića nad Sulejmanijem. Direktan CRVENI KARTON, ali se čini da je za ovakvu brutalnost hrvatskog reprezentativca i to malo. Povukao je Sulejmani kontru, a na sredini terena ga sačekao Šimunić koji ni jednog trenutka nije loptu imao na umu, nego je surovo startovao u noge srpskog reprezentativca.

84’ Gol šansa za Mitrovića. centaršut Sulejmanija – skok Mitrovića i brani Pletikosa

88’ Pokušava Srbija na svaki način da dođe do hrvatskog gola. Čak i visoki štoper Subotić odlazi u napad, ali to za sada ne donosi rezultat.

90’ Peti sudija pokazuje da će se igrati još 4 minuta

90’ Sulejmani je povrijeđen nakon starta Šimunića. Statira na terenu. Srbija više nama prava na izmjenu.

93’ Pletiokosa “krade” više od pola minuta…

93’ Dobra prilika za Tadića, ali umjesto šuta na gol Pletikose palje loptu u gol-aut.

94’ KRAJ UTAKMICE

Kao što se i očekivalo, dobra utakmica odigrana je u Beogradu. Hrvati sasvim sigurno mogu biti zadovoljniji, kako zbog rezultata, tako i zbog činjenice da sa večerašnjim bodom ostaju na drugoj poziciji. Srbija, nažalost, ovim rezultatom i definitivno se oprašta od plasmana na Svjetsko prvenstvo, a večerašnje izdanje može samo da bude putokaz mladim igračima kako nastaviti u sledećim kvalifikacijama, ali i da ostavi žal što ovakva izdanja nisu pružali od početka!