Srpska pravoslavna crkva formalno nema zvaničan cjenovnik usluga, ali on svakako postoji. rsz_patrijarh_irinej Zavisno od eparhije do eparhije, cijene su različite, a uglavnom ih određuju nadležni episkopi, bez ikakve kontrole. Kolike god da su, vjernici su složni u jednom – paprene su!

Crkva je kroz svoju dugu istoriju težila ka tome da se prilagodi vremenu i stanju u društvu u kome se nalazi, a materijalno nikad nije bilo prioritet, jer je duhovno ono na šta se stavlja akcenat.

Međutim, u posljednje vreme Crkva kao da je izgubila sluh za teško materijalno stanje u kome se društvo nalazi, pa su nameti sve veći, a narod sve teže plaća crkvene obrede.

Zbog toga ne čudi što se dosta ljudi odlučuje na to da više ne prima sveštenika da mu sveti redovnu godišnju vodicu tokom posta, a izvršavaju se samo obredi bez kojih se ne može: krštenja, venčanja i sahrane.

Fiskalizacija (samim tim i plaćanje PDV-a) u Crkvi je stran pojam, a biće tako još dugo jer nikome ne bi odgovaralo polaganje računa, pa se protok novca i dalje obavlja bez ikakve kontrole.

Narod uglavnom krivi sveštenike zbog paprenih cijena obreda, međutim, cjenovnike određuju nadležni episkopi, a njihove odluke sveštenici moraju da sprovode, zbog čega episkope mnogi vide kao “državu u državi”.

Namet domaćih episkopa najviše trpe vjernici koji plaćaju obrede po visokim cijenama, a nema nade da će se nešto uskoro promijeniti.

Cijene variraju od eparhije do eparhije, a obredi koji svi vjernici izvršavaju, kao što su krštenje ili vjenčanje, nigdje nisu ispod 50 evra!

Primjera radi, za vjenčanje u Crkvenoj opštini Bor potrebno je izdvojiti 7.000 dinara, dok je krštenje 5.000 dinara. Sahrana se naplaćuje 5.500 dinara.

Međutim, da nije sve tako crno, pokazuju primjeri nekih sveštenika koji imaju razumijevanja za narod, pa ne naplaćuju po punim cijenama obrede.

Nijedan od sveštenika i episkopa koje smo pozvali da prokomentarišu mišljenje većine naroda da su obredi papreno skupi nije želio da priča na tu temu, a ni u Ministarstvu finansija nisu željeli da nam odgovore kada će i da li uopšte da se uvede fiskalni sistem i u Crkvu.

Podsjetimo, dok narod grca u krizi, vladike SPC na Sabor dolaze najluksuznijim automobilima!

IZVOR: DNEVNI TELEGRAF