Аутор: Душан Ковачевић
Дугорочно гледано, српски језик ћемо сачувати само ако сачувамо народ. Све остало је мање битно
Гледао сам пре неколико година на једном од најбољих телевизијских канала, на Дискаверију, документарни филм Би-Би-Сија о двојици постаријих људи – биће да су
имали више од деведесет година – како разговарају у некој аустралијској прерији, на неком свом, матерњем, језику. И то не би било ништа необично да репортер (који је снимао тај разговор) није рекао како њих двојица разговарају језиком који само они знају – остали саплеменици су нестали умирањем или напуштањем родног краја у потрази за бољим животом или народски речено – хлебом.
И док сам гледао како мирно седе и разговарају, аутор те документарне драме је рекао: „А кад један од ове двојице стараца напусти овај свет, овај који преостане неће имати с ким да разговара“… Или ће ћутати и туговати, или ће узети штап и кренути негде, у потрази за неким кога нема. И село ће остати пусто, а још један мали језик изумрети њиховим нестанком, као што сваког дана у свету нестане неки говор, нека врста птица, животиња, биљака…
У каквој су вези ова аустралијска репортажа и наша жеља да сачувамо српски језик? Да ли је ова прича о последњем разговору двојице саплеменика само апокалиптично предсказање – „драматуршко претеривање“, како су ми једном приликом рекли да волим да причам – или су чињенице Завода за статистику врло сличне? Наиме, свако треће дете у земљи Србији жељно је – хлеба! Или тачније речено: у земљи која би морала да извози храну, као што је то радила током деветнаестог и почетком двадесетог века – све док се мангупи нису досетили како да од честитог сељака направе сиромашног радника који ће зависити од плате у фабрици која усред најплодније земље лије гвожђе, а руду довози из Латинске Америке и, наравно, прави губитак прикривен међународним „разумевањем“. Југославија је тада свету била потребна као неутрална земља, све док није срушен тај чувени Берлински зид, показујући иза својих рушевина сву несрећу и беду кулиса земље која је живела на инфузији страних кредита.
Сада смо ту где јесмо – нигде, и боримо се да преживимо и успут сачувамо српски језик у данима и годинама јада, беде и сиромаштва већине становника народа који би морао (као некада) да има довољно хране да му деца не падају по школама зато што данима нису јела.
И тај наш језик ће нестати – неће сутра и неће прекосутра и неће за десет или двадесет година, и неће за један век, али хоће за онолико година колико се данас поносимо „новијом српском историјом“. Како ће нестати? Сваке године нас је мање за око 50.000 становника, што значи да за десетак година нестане један повећи град. И сваке године у свет оде неколико хиљада најобразованијих младих људи који су једина будућност нашег народа; све остало су празне и пусте политичке приче за убого освајање или задржавање постојеће власти.
„Сиромаштво озбиљно ремети правилан развој деце, почев од квалитета свакодневног живота до услуга које се пружају деци у образовању, здравству, социјалној заштити, култури, спорту… При томе се суочавамо са податком да је на основу пописа из 2011. број деце у Србији смањен за 205.000 у односу на 2002. Уколико је социјална и демографска политика државе усмерена на повећање наталитета, поставља се питање да ли су неопходне мере штедње којима се укидају услуге за децу?! Напротив, потребно је да држава предузме адекватне мере којима ће подстаћи рађање, а пре свега обратити пажњу на штетне последице и ударе које глобална економска криза може имати на остваривање права детета“, каже за НИН заменица заштитника грађана Гордана Стевановић.
Сачувајмо српски језик је као позив и жеља најегзистенцијалнија обавеза која покреће многа „успутна“ питања пресудна за живот лепог, чистог и правилног и, ако је могуће, паметног говора нашег народа. И све је то – о чему годинама причамо забринути за речи и реченице наших драгоцених и све више заборављених књига – суштински повезано са почетком ове приче. У говору те двојице старих пријатеља, или рођака, из аустралијског напуштеног села поменуто је нестајање људи и језика као последица одласка младих у неки бољи свет и старих на онај свет. Свако на своју страну: млади у потрази за хлебом, стари у тражењу предака који их чекају.
Српски језик ћемо сачувати, дугорочно гледано – само ако сачувамо народ. Све остало је мање битно и важно. Ако наставимо овако као данас да нестајемо, нећемо имати ни најмањи проблем око питања постављеног у наслову ове приче. Битно је да хлеба има, а како ће га ко звати – о томе ћемо расправљати ако нас буде за расправу.
Драматург, писац, редитељ, академик САНУ
Comments (0)
Comments powered by CComment