Beograd – Naučni radovi retko izazivaju pažnju javnosti – osim kada iskrsnu teške optužbe da je reč o plagijatu, kao u slučaju doktorske disertacije koju je potpisao ministar unutrašnjih poslova Srbije dr Nebojša Stefanović.

Docent na Univerzitetu u Notingemu dr Uglješa Grušić, vanredni profesor na Univerzitetu Istočni London dr Branislav Radeljić i doktorant na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka Slobodan Tomić u tekstu objavljenom na internet-portalu „Peščanik“ navode da doktorat ministra Stefanovića obiluje plagijatima – kako doslovno kopiranim, bez odgovarajućeg navođenja izvora, tako i onim „mozaičkog“ tipa, odnosno parafraziranim izvodima koji prikrivaju sličnost plagijata originalu. Pored očiglednog plagiranja, tvrde autori, ministrov rad ne ispunjava ni minimalne tehničke standarde akademskog rada, daleko je ispod standarda doktorata u pogledu sadržine i naučnog doprinosa, a čak ni tema rada, po njima, ne odgovara u potpunosti onome što je u njemu napisano.

Stefanović i Megatrend odbacuju optužbe

Povodom tih tvrdnji, Nebojša Stefanović je u izjavi koju prenose beogradski mediji naglasio da je stručna, petočlana komisija povoljno ocenila njegovu doktorsku disertaciju i dala saglasnost da se pristupi javnoj odbrani. „Komisija koju je formirao Univerzitet Megatrend (na kome je Stefanović doktorirao prim. ur.) imala je zadatak da utvrdi ocenu podobnosti, celishodnosti i značaja teme moje doktorske disertacije,“ rekao je Stefanović i time odbacio tvrdnje da je reč o plagijatu.

Oglasio se i rektor Megatrenda, ujedno i Stefanovićev mentor, prof. dr Mića Jovanović, koji je izjavio da je doktorska disertacija ministra Stefanovića „apsolutno autentično naučno delo“ i dodao da su autori analize – „nazovi stručnjaci“ koji su „namerno obmanuli javnost“. „Nemamo nameru da utvrđujemo da li je reč o plagijatu, pošto je to već utvrđeno pre nego što je Stefanović branio disertaciju“, rekao je Jovanović. On je dodao i to da će biti formirana komisija koja će se baviti „odbranom Univerziteta Megatrend i Nebojše Stefanovića“.

U Komisiji su bili i prof. dr Sung DŽo Park sa berlinskog Slobodnog univerziteta Berlin i francuski prof. dr Žan Žak Šanaron

„Tehnički detalji“

U izjavi za Dojče vele, grupa autora analize tvrdi međutim da, ni Stefanović, ni njegov mentor još uvek nisu dali adekvatne odgovore i objašnjenja na iznete tvrdnje: „Još uvek nismo dobili odgovore na konkretne argumente iz našeg teksta. Ministar je izjavio da je komisija njegov rad odobrila kao pozitivan, što je činjenica. Međutim, to nije ništa novo. Naravno da je komisija odobrila disertaciju, čim je on stekao zvanje doktora nauka. Mi smatramo da upravo to i jeste ključni problem – kako je takav rad mogao biti odobren, imajući u vidu sve zamerke koje smo jasno izneli u našoj analizi? Predsednik komisije takođe nije dao odgovor ni na jedan nalaz koji smo objavili u tekstu“, tvrde autori analize u zajedničkoj izjavi za DV.

Sa druge strane, članica komisije, prof. dr Snežana Đorđević, u izjavi za Dojče vele ocenjuje da je disertacija ministra Stefanovića jedan sasvim standardni doktorski rad: „Ono što sam ja videla na ’Peščaniku’ jeste da neki delovi nisu citirani ili da su parafrazirani. To su već neke tehničke stvari u koje ja zaista ne bih ulazila. Pomenuta grupa autora morala bi da dokaže da je teza plagijat, a ja zaista mislim da to ne stoji“, objašnjava profesorka Đorđević i dodaje: „Ja sam čitala njegov rad i uopšte ne smatram da je on plagirao moj rad ’Priručnik za uključivanje građana i civilnog društva u procesu odlučivanja’, već je samo parafrazirao neke delove.“

Međutim, autori analize smatraju da ta izjava samo potvrđuje njihove nalaze: „Drago nam je da je članica komisije, profesorka Đorđević, potvrdila naš nalaz da je ministar Stefanović plagirao njen rad.Mozaički plagijat je upravo to – parafraziranje tuđeg teksta bez navođenja autorstva. Takođe, njena tvrdnja agenciji Beta da standardi na Megatrendu nisu ’kao na Oksfordu i Kembridžu’, nije relevantna pošto je plagijat svugde plagijat. Niko, dakle, ne očekuje doktorat velikog kvaliteta, ali jedan rad koji ne sadrži pregled literature niti daje bilo kakav naučni doprinos, a uz to ima ozbiljne metodološke nedostatke i obiluje plagijatima, jednostavno ne može da se proglasi doktoratom“, smatraju autori analize.

Ostavke zbog „tehničkih detalja“

Povodom slučaja doktorske disertacije ministra Stefanovića zasedaće i Odbor za nauku Skupštine Srbije, a premijer Aleksandar Vučić u izjavi koju prenose beogradski mediji kaže: „Gluplje obrazloženje nisam u životu pročitao. Bilo bi me sramota da sam se potpisao ispod tako glupog obrazloženja“, izjavio je Vučić i dodao da je postalo popularno „udarati po Nebojši“.

U Nemačkoj su slučajevi razotkrivanja akademskih plagijata visokih državnih i partijskih funkcionera kao epilog imali ostavke. Bivši ministar odbrane i desna ruka kancelarke Karl Teodor cu Gutenberg se 2011. godine povukao sa svih funkcija nakon što je otkriveno da mu je teza plagijat, odnosno zato što delove teksta u svom doktorskom radu nije označio navodnicima kao tuđu duhovnu svojinu. Sličnu sudbinu doživela je i nemačka ministarka obrazovanja Anet Šavan kojoj je Univerzitet u Diseldorfu 2013. godine oduzeo doktorsku titulu.

Natalija Miletić / Dojče Vele/koreni.rs