Boris Tadić planira da bude nosilac liste Demokratske stranke i na beogradskim izborima, čime bi i pre stranačkih izbora faktički preuzeo partiju od Dragana Đilasa, saznaje „Alo!”.
„Dogovorom sa naprednjacima žele da dođu na čelna mesta nekih ministarstava, tako je i Boris
Tadić već viđen za budućeg šefa diplomatije”, kažu u Đilasovom taboru
Ukoliko pridobije većinu odbora, a samim tim i većinu u Glavnom odboru, Tadić može, kako objašnjavaju naši izvori, već na sednici ovog organa, koja je zakazana za 18. januar, da praktično razvlasti Đilasa i otvori sebi put da se, verovatno u aprilu, i formalno vrati na kormilo DS-a.
Đilas danas uzvraća udarac!
Predsednik DS-a Dragan Đilas danas bi trebalo da se obrati javnosti povodom aktuelnih dešavanja u stranci. Niko od njegovih saradnika zbog toga juče nije želeo da zvanično komentariše zahteve pojedinih opštinskih odbora koji su upereni protiv Đilasa.
U Đilasovom taboru tvrde da je takav scenario neostvariv jer aktuelno rukovodstvo ima većinsku podršku članstva. Naš sagovornik blizak lideru demokrata tvrdi da iza pokušaja rušenja Đilasa stoji dogovor tadićevaca i naprednjaka da nakon parlamentarnih izbora formiraju zajedničku vladu.
- Sve ovo što se dešava odraz je jedne interesne grupe u DS-u da se po svaku cenu dokopa ne samo funkcija u stranci, nego i u novoj vladi. Oni nikako ne mogu da se pomire sa gubitkom pozicija i na sve su spremni samo da bi došli do njih. Sada pokušavaju da dogovorom sa naprednjacima dođu na čelna mesta nekih ministarstava, tako je i Boris Tadić već viđen za budućeg šefa diplomatije - otkriva naš izvor.
Saradnici počasnog predsednika tvrde da je stanje u DS-u više nego alarmantno i da su pomenute optužbe da struja oko Tadića šuruje s naprednjacima „potpuna glupost”.
- Stranački odbori su počeli da se izjašnjavaju i očekujemo da ćemo za nedelju dana imati 70 ili 80 koji će, poput Zemuna i Vračara, tražiti Đilasovu smenu. Ako Đilas sam ne podnese ostavku, plan je da ga smenimo neizglasavanjem izveštaja o radu, odnosno izglasavanjem nepoverenja predsedniku. U tom slučaju GO donosi odluku o smeni lidera i postavlja vršioca dužnosti predsednika, a raspisuje i stranačke izbore, najverovatnije posle izbora u Beogradu i eventualno parlamentarnih - priča sagovornik „Alo!” blizak Tadiću.
Do sada je samo Opštinski odbor DS-a Zemun zatražio da Boris Tadić ili potpredsednik stranke Miodrag Rakić budu imenovani za vršioca dužnosti predsednika do stranačkih izbora. Inače, tadićevci se zalažu da počasni predsednik DS-a bude nosilac liste i za parlamentarne i za beogradske izbore, ako budu održani u isto vreme, dok bi kandidat za gradonačelnika bio neko od demokrata iz beogradskog odbora ko se istakao svojim rezultatima. Prema najnovijim istraživanjima, DS ima 13 odsto podrške Beograđana, a sa Tadićem kao nosiocem liste računaju na najmanje tri odsto više.
Pobuna protiv Đilasa počela je prekjuče, kada su dva beogradska odbora - Vračar i Zemun - zatražila Đilasovu ostavku, uz najavu da će takve zahteve izneti mnogi beogradski opštinski odbori, ali i lokalne stranačke organizacije širom Srbije. Među njima su opštinski odbori Aleksinca, Rače, Koceljeve, Prokuplja, Arilja, Vlasotinca...
Šutanovac uz Pajtića i Mićunovića!
Nezavisno od tadićevaca, koji uveliko lobiraju za Đilasovu smenu, i struja Dragana Šutanovca od ponedeljka pokreće izjašnjavanje o traženju ostavke Đilasa odbora u kojima Šutanovac ima svoje ljude.
- Osim Đilasove ostavke, tražimo i da se oformi centralni izborni štab u kojem bi bile viđenije demokrate. Smatramo da bi Bojan Pajtić ili Dragoljub Mićunović trebalo da vode stranku do stranačkih ozbora. Naš stav je da izbora u stranci ne bi trebalo da bude pre parlamentarnih izbora - kaže izvor „Alo!” blizak Šutanovcu.
Autor: I. Kljajić - M. Keranović