РАДЕ БАКРАЧЕВИЋ, ГЛАВНИ УРЕДНИК ШТАЈЕРСКИХ НОВОСТИ У ПРОГРАМУ КОНФЕРЕНЦИЈЕ  ПРЕДАО ПРИЗНАЊЕ: “ЗЛАТНО ПЕРО ШТАЈЕРСКЕ” ЗОРАНИ БОКАН И БОБАНУ КОВАЧЕВИЋУ.

Добитник графике Градимир Станић

Генерални секретар УНС -а Нино Брајовић

ЗА ДОБРУ САРАДЊУ СА ДРУШТВОМ НОВИНАРА СРБИЈЕ И СРПСКОМ ПАТРИЈАРШИЈОМ ИЗ БЕОГРАДА СА “ШТАЈЕРСКОМ ЗАЈЕДНИЦОМ” ИЗ МАРИБОРА РАДЕ БАКРАЧЕВИЋ ПОКЛОНИО ОРИГИНАЛНЕ ГРАФИКЕ ПОЗНАТОГ СЛОВЕНАЧКОГ АКАДЕМСКОГ СЛИКАРА ПРОФЕСОРА ЛОЈЗА ЛОГАРА НИНУ БРАЈОВИЋУ, ГЕНЕРАЛНОМ СЕКРЕТАРУ УНС – а И ГРАДИМИРУ СТАНИЋУ, ПРЕДСТАВНИКУ СРПСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ.

Београд – 23. октобра – Шеста конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону  успешно одржана данас 23. октобра у Прес центру у Београду  у организацији Удружења новинара Србије и Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону при Министарству спољних послова Србије. Конференцији је присуствовало око сто српских новинара из регије, дијаспоре и Београда.

Конференција је била посвећена  преласку штампаних издања на онлајн платформе и могућим моделима финансирања онлајн медија дијаспоре, као и подршци из матице и могућим видовима сарадње о чему је говорио координатор УНС-ове школе ВебНовинар Марко Недељковић и уредници и новинари медија из дијаспоре и региона.

Све информације давала је Борка Рајчић из Министарства за културу Р. Срије

 

Конференцији су присуствовали Ивица Дачић први потпредседник Владе и министар спољних послова  Републике Србије, државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић и председница УНС-а Љиљана Смајловић, заменик председника Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Миодраг Линта, представница Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Николина Милатовић Поповић, Борка Рајчић, представница министарства за културу и информисање и генерални секретар УНС-а Нино Брајовић.

“Да се овакав скуп одржава већ по шести пут, што довољно говори о његовом значају и доприносу који даје побољшању улоге информисања у области сарадње дијаспоре и матичне државе. Као и у претходних година, Београд је место окупљања, размене искустава и мишљења, са циљем да се пружи подршка медијима и удружењима дијаспоре, новинарима и онима који су опредељени да то постану.

Српска дијаспора у апсолутном смислу није велика као што су дијаспоре неких бројнијих народа. Међутим, ако пођемо од процене да у иностранству данас живи између три и четири милиона грађана српског порекла, схватамо да скоро трећина нашег становништва живи ван граница Републике Србије и схватамо колико је српска дијаспора заиста значајна.

У складу са својим уставним обавезама, Република Србија дужна је да штити права и интересе својих држављана у иностранству и да развија и унапређује односе дијаспоре и матице.

Радна атмосфера 6. конференције

 

Декларацијом Владе Републике Србије из 2006. године, односи између отаџбине и расејања проглашени су односима од највећег државног и националног интереса, а даљи кораци у овом правцу учињени су усвајањем Закона о дијаспори и Србима у региону 2009. године и Стратегије очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону 2011. године.Управо поменутом Стратегијом, унапређење информисања дијаспоре путем електронских медија дефинисано је као изузетно важан инструмент деловања на плану очувања српског идентитета и језика. То је значајно увек, али посебно у актуелном политичком тренутку када утицајни представници дијаспоре у свом окружењу могу да дају допринос нашим настојањима да заштитимо права српског народа на Косову и Метохији, као и да се одупремо покушајима својатања српских културних и историјских споменика од стране оних који су одувек настојали да на Косову и Метохији не буде ни Срба, а ни трагова њиховог постојања.

Драги пријатељи,

Верујем да делите моје мишљење да Министарство спољних послова Републике Србије својим активностима и преко мреже дипломатско–конзуларних представништва у иностранству даје допринос зближавању матице и нашег народа у расејању.

Остваривању овог циља доприноси и суфинансирање пројеката у области информисања усмерених на истовремено јачање капацитета и степена организованости институција дијаспоре, са једне, и очувања националног индентитета, са друге стране.

У времену дигиталних технологија и широких могућности које оне пружају, све нас охрабрује чињеница да се информатичко умрежавање већ увелико одвија у оквиру он лине заједнице дијаспоре, у коју су укључени сви, од научника, преко бизнисмена до спортиста и студената, и којој сви дају свој драгоцени допринос. Само заједнички и сложно можемо савладати постојеће и предстојеће изазове и осигурати нашем народу достојанствено место у савременом свету, место које он својим цивилизацијским достигнућима сасвим сигурно заслужују”, завршио је министар Дачић.

Велики број новинара узео је учешћа у дискусији око финансирања медија и уз помоћ представника медија из региона и дијаспоре дошло се до закључка да је потребно да Република Србија обезбеди бар минимална новчана средства за финансирање медија која су основана да обавештавају Србе по целом свету. Представници министарства за културу и информисање одржали су школски час како писати пројекте и на шта треба обратити највише пажње приликом писања пројеката, које расписују државни органи Републике Србије.

О великом раду на повезивању Срба из дијаспоре и региона са Матицом говорили су Душан Глигоријевић уредник Програма за дијаспору Радио Београда1 и Вања Васић уредница подсајта РТС-а- Програма за дијаспору.

Раде Бакрачевић је у току Конференције свечано предао признања “Златно перо Штајерске” двојици врсних српских новинара Зорани Бокан, уредници радио емисије: “Вечерас заједно” и Бобану Ковачевићу, уреднику емисије РТВ Србије “Србија на вези” што је наишло на велики поздрав код учесника конференције.

Бакрачевић је образложио доделу признања добитници Зорани Бокан:

 

“Зорана Бокан тридесет година ради веома успешно као новинар у Радио Београду. За то време уређивала је и водила низ емисија- Време радозналости, Магазин 439, Аргумент више, Југославијо добро јутро, јутарњи програм, Таласање-Шетња, У средишту пажње…Извештавала је за НОВОСТИ ДАНА и дневник Радио Београда1.

Емисију “Вечерас заједно” Радио Београда1  уређује и води од 2009-те године. Гесло њене емисије:  “И вечерас смо заједно због тога што смо заједно бољи”, настоји да у први план стави људе и догађаје који афирмишу повезаност Срба у дијаспори и региону са Србијом као са матицом и рад на очувању националног и културног идентитета далеко од домовине.

До сада је емисију: “Вечерас заједно”  реализовала  уживо из студија мађарског Радија Кошут и Радио Темишвара. Пре неколико месеци из студија Радио Марибор реализовала је уживо 60 минутну емисију са познатим словеначким и српским новинарима и јавним радницима Штајерске. Емисију је поред Радио Београда преносио и Радио Марибор за своје слушаоце са територије словеначке и аустријске Штајерске.

О Бобану Ковачевићу је Бакрачевић рекао следеће: ” Бобан Ковачевић је један од оних људи којима живот није баш показао своју најлепшу страну и осветлио пут у будућност. Напротив деведесете године прошлог века само су  узбуркале његов чак и превише емотивни људски склоп и трајно га усмериле ка тражењу одговора на питање: зашто? Из тог једног, суштинског, али метафизчког питања проистекла су многа друга на која Бобан покушава да одговори својим новинарским испитивањима међу Србима са свих пет континената а да  истовремено  своје гледаоце усмери ка неком, могло би се рећи, илузорном и бар за сада недохватном свету правде за све, хуманости и љубави међу људима.

Сваки његов текст се трансформише у реалност Срба који живе у разним деловима овог нашег напаћеног света. Зоран својим текстовима жели да дочара Србима из региона и дијаспоре један бољи и лепши свет за разлику од овог у којем влада нека чудна и нетрпељива атмосфера.

А Бобан је бунтовник у најбољем смислу те речи. Један од оних који би све учинио да свет буде идеално место за живот, колико год то утопистички изгледало и звучало.

Фото: Здравко Мајсторовић