Ko su masoni, šta je njihova misija, kako izgleda njihova loža, koje tajne kriju obredi i simboli, koja su njihova obeležja? Ovo su samo neka od pitanja na koje posetioci Etnografskog muzeja mogu dobiti odgovore kroz izložbu “Slobodno zidarstvo u Srbiji 1785 – 2014″, koja je realizovana u
saradnji sa Regularnom Velikom ložom Srbije (RVLS).
Poseban deo je posvećen nacističkoj Antimasonskoj izložbi u Beogradu 1941. godine zahvaljujući kolekcionaru iz Beograda, rekao je Tanjugu v.d. direktora Etnogafskog muzeja Miroslav Tasić.
On je objasnio da se kroz taj segment, koji je glavni motiv za realizaciju cele postavke, može uočiti da je neznanje veoma plodno tlo za propagandu i zloupotrebu. “Nakon te izložbe počelo je veliko istrebljenje Jevreja u Beogradu”, podseća Tasić.
Masonske kecelje, medalje, bele rukavice koje podsećaju da ruke čoveka uvek moraju biti čiste, sablja, dokumenta, fotografije ljudi koji su bili slobodni zidari, samo su neki od artefakata koji se nalaze na ovoj izložbi.
U Noći muzeja, koja se održava sutra od 18 pa do 02 sata iza ponoći, publika će imati prilike da vidi i kako izgleda originalni masonski hram.
Istaknuti slobodni zidari su bili Ivo Andrić, Dositej Obradović, Dimitrije Davidović, Mihajlo Pupin, Mokranjac, Aleksandar Belić, Kralj Petar, Čerčil, Ruzvelt, ali i Gustav Štresman, idejni tvorac Ujedinjenih nacija.
“Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima – je prva rečenica Deklaracije o pravima čoveka UN”, kaže Tasić i dodaje da se i taj dokument može videti na izložbi.
“Oni kažu da nisu nikakva tajna, već da su samo diskretni” citirao je Tasić princip rada slobodnih zidara i dodao da je po njemu slobodno zidarstvo najstarija NGO organizacija (non goverment organization) odnosno najstarije udruženje građana čiji su članovi praktično kreirali savremeno društvo.
On podseća da je od Francuske revolucije, kada su svi organizatori revolucije bili slobodni zidari čiji se princip temelji na prosvetiteljstvu i racionalizmu, stvoreno novo građansko društvo.
Jedan deo izložbe u Etnografskom muzeju prikazuje kratku priču o nastanku i predistoriji slobodnog zidarstva, njegovim drevnim duhovnim izvorištima, kao i o dostignućima i doprinosima slavnih masona.
Treći deo izložbe posvećen je periodu od 1785-1941, istorijatu nastanka i daljeg razvoja slobodnog zidarstva u Srbiji i slavnim ličnostima – masonima koji su uticali na tokove i napredak razvoja Srbije, ali i sveta.
Završni deo izložbe upućuje na doba od 1989. godine do danas, na vreme ponovnog buđenja slobodnog zidarstva u Srbiji i period njegovog razvoja do današnjih dana. Tu se ukazuje na dostignuća masona i u ovom vremenskom periodu i kod nas i u svetu.