Европски суд за људска права (веће од седам судија) одлучио је 29. априла 2025. године да делимично усвоји захтеве подносилаца и изда привремену меру у вези потенцијалног коришћења звучног оружја у Београду 15. марта.
Предмет се односи, како је наведено, на наводну употребу звучног оружја за контролу окупљених грађана од стране власти на демонстрацијама и забринутост да би се исто могло користити на будућим демонстрацијама.
„Захтев је поднело 47 српских држављана.
Подносиоци захтева су 15. марта 2025. године учествовали у протесту у Београду. Док су држали 15
минута ћутања у знак сећања на оне који су преминули након урушавања надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду у новембру 2024. године, око 19 часова гласни звуци и ваздушни таласи пореметилису окупљање. Подносиоци захтева су наводно доживели интензиван инстинктивни страх, панику, шок, убрзан рад срца, дрхтање, проблеме са слухом, повраћање, мучнину, тахикардију и сличне симптоме. Неки су наводно задобили физичке повреде због панике која је уследила. До 4.000 људи пријавило је своја искуства о инциденту.
Подносиоци захтева су 24. марта 2025. године затражили од Суда да, нарочито, укаже српским властима на потребу спречавања коришћења таквих средстава против демонстраната на будућим протестима“, наведено је у саопштењу.
Подносиоци захтева су тражили да Суд изда привремену меру којом би се српске власти обавезале да (и) спрече употребу звучног оружја у таквим околностима; (ии) спрече кривично гоњење оних који учествују у јавној расправи о употреби звучног оружја 15. марта 2025. године; и (иии) да спроведе ефикасну истрагу о наводима да је звучно оружје коришћено, наведено је.
Суд је указао Влади да би требало спречити било какву употребу звучних уређаја за контролу окупљених грађана, саопштено је.
Суд (веће од седам судија) одлучио је 29. априла 2025. године да изда привремену меру. У вези са захтевом подносилаца да Суд укаже да би држава требало да спречи употребу звучног оружја или сличних уређаја на будућим протестима од стране државе и/или недржавних актера, Суд је указао Влади да, до даљег, било која употреба звучних уређаја за контролу окупљених грађана (осим у комуникационе сврхе) мора да буде спречена убудуће, наводи се у саопштењу.
Суд је навео да је употреба таквих оружја за контролу окупљених грађана незаконита у Србији и, посебно, да потенцијално може изазвати озбиљне здравствене последице код великог броја људи, наводи се.
Суд је подвукао да одлука не значи да је заузео било какав став о томе да ли су таква оружја употребљена 15. марта 2025. године, и да не прејудицира исход представке коју би подносиоци захтева могли да поднесу. Подносиоци захтева имају месец дана да поднесу представку у складу са чланом 34 Конвенције (право на појединачну представку), наводи се.
Извор: direktno