Presudni glasovi za izglasavanje izbacivanja ćirilice bili su od stranaka koje predvode Milo Đukanović i Ranko Krivokapić kao i stranke nacionalnih manjina u Crnoj Gori. Predloženi zakon o zaštiti ćirilice u Crnoj Gori nije prošao, odnosno nije dobio parlamentarnu potporu zahvaljujući zastupnicima Đukanovićevih i Krivokapićevih socijalista te uz podršku, manjinskih koalicijskih saveznika. Tako je ćirilica zakonski istjerana iz službene uporabe u Crnoj Gori. Nezavisni zastupnik Neven Gošović,

koji je predlagao uvođenje ćirilice kao službenog jezika u Crnoj Gori naveo je da ćirilica u praksi nije ravnopravna s latinicom, iako to predviđa Ustav. Osim toga, on je upozorio da će to ugroziti njezin opstanak, čime će biti ugrožen i identitet crnogorskog naroda.

Donošenjem Ustava 2007 Crne Gore, gdje je novoformirani crnogorski promoviran kao službeni jezik, svi javni natpisi, nazivi ustanova, institucija, škola, putokazi ispisani su latinicom. Njome su ispisani i svi državni obrasci, računi za struju, komunalije .. Ćirilica je potpuno “protjerana” iz Crne Gore što Crnogorci podržavaju dok se stranke srpskog naroda  u Crnoj Gori tome žestoko protive.