БРИСЕЛ – Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да су у Бриселу потписана сва четири споразума - о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици и оценио да су то добри споразуми који гарантују сигурност и опстанак Србима на Косову.

„Вечерас се успоставља Заједница српских општина. ЗСО ће имати широка овлашћења, председника, потпредседника, скупштину, савет, грб, заставу... Моћи ће да се финансира из Србије, и то је

недвосмислено речено да Србија има то право”, нагласио је Вучић, у изјави РТС.

Вучић је рекао да је делегација Србије обавила одличан посао и да ће сви споразуми бити обелодањени.

Он је рекао да је делегација Србије цео дан разговарала са представницима ЕУ, а да је так на крају видела делегацију косовских Албанаца.

--------------------------------

БРИСЕЛ– Коначни договор Београда и Приштине у новој рунди дијалога у Бриселу могао би да буде постигнут за сат или два, изјавио је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, који је нагласио да делегација Србије разговара с представницима ЕУ и других великих сила, а не с косовским Албанцима.

У преговорима, који трају већ девет сати, до сада је постигнут договор о телекомуникацијама, а разговара се и о преостала три кључна питања - ЗСО, енергетици и мосту у Косовској Митровици.

Ђурић је оценио да ће, ако договора буде, бити и разлога за радовање.

„Задовољан сам досадашњим током разговор. Државни и национални интереси Србије потпуно су заштићени. И онај мали део пута који је остао прећи ће се у складу са тим. Ускоро, можда већ кроз сат или два имаћемо прилику да вас обавестимо о коначном резултатту данашње утакмице, која је за сада за нас много повољнија”, рекао је Ђурић.

Он је навео да се и даље спори око концепата, али да је генерално реч о ситницама и суштинској вољи друге стране да се споразуми постигну, односно њеном одсуству.

„Ако договора данас буде, мислим да ћемо имати разлога да се данас радујемо”, истакао је Ђурић.

Он је објаснио да делегације Србије у Бриселу уопште и не разговара са косовским Албанцима већ са представницима ЕУ и помало са представницима других сила и држава.

„Србија данас чини све да сила права надвалда право силе, што би из Приштине желили"; нагласио је Ђурић.

Како је раније саопштено, према решењу о телекомуникацијама, Србија ће имати своју компанију на простору КиМ и грађани ће користити телефонске услуге као и до сада, по истом систему тарифирања и начину бирања бројева као и у централној Србији.

Ђурић је објаснио да је најважније то што је делегације у Бриселу издејстовала да Телеком Србија несметано ради на КиМ и да наши грађани „од сада па заувек могу да бирају територију наше јужне Покрајине без позивног броја и обратно, као и без додатних плаћања”.

„Да се разумемо, Косово већ користи туђи позивни број. Ми смо овим споразумом омогућили да позивни број за нашу јужну Покрајину буде заведен код ИТУ као географски позивни број за Србију”, рекао је Ђурић.

ЕУ је раније саопштила да се од данашњих преговора очекује да се финализирају споразуми по питању енергетике, телекомуникација, Заједнице српских општина и слободе кретања преко моста у Митровици.
Танјуг