Извор: Танјуг/Трагови
БЕОГРАД – Висока представница ЕУ Федерика Могерини позвала је српског и косовског премијера Александра Вучића и Ису Мустафу да дијалог у Бриселу наставе 13. октобра. У међувремену, и даље се спекулише о томе шта очекује Србију у поглављу које уређује односе Београда и Приштине.
Прво поглавље које би могло да буде отворено у преговорима с Бриселом, Србији доноси муке. То је поглавље 35, којим се регулишу односи Београда и Приштине, а око којег би за три дана могла да се ломе копља у Бриселу. Два дана након што је документ стигао у Канцеларију за Косово и Метохију и дан пошто је премијер рекао да се нада да се о том језивом папиру неће ни расправљати, нагађа се које све замке тај документ крије.
„Према мом мишљењу, ради се о покушају неких држава да пут европских интеграција Србије и процес нормализације односа услове тиме да Србија на крају процеса рационализације формално призна Косово као државу и отвори јој чланство у УН“, наводи Милован Дрецун, председник Одбора за КиМ Скупштине Србије. Парламентарна опозиција предлаже премијеру да се претекну и Приштина и Брисел, и да Београд напише свој предлог споразума с Приштином. „Врло је могуће да ћемо ми као држава и као Влада доћи у ситуацију да ускоро морамо имати обавезујући билатерални спразум са Приштином, који би у склопу затварања поглавља 35 регулисао односе Београда и Приштине на начин који би подразумевао чланство Приштине у међународним организацијама где Приштина још није члан“, указује потпредседник ДС-а Борислав Стефановић. Током последње рунде дијалога, крајем августа, потписана су четири споразума – о Заједници српских општина, телекомуникацијама, енергетици и мосту на Ибру. „Постоји бојазан да све оно што се није постигло током преговора у Бриселу, буде дефинисано као предлог. Ми се надамо да тога неће бити“, истиче Ђорђе Милићевић из Социјалистичке партије Србије. Текст поглавља 35 није коначан. После консултација са Београдом и евентуалних измена коначну верзију текста мораће да потпишу све чланице Европске уније.