Амбасадор Оливер Потежица искључен из решавања отмице у Либији. – У јучерашњем саопштењу захтевао од владе и МСП-а да зауставе и демантују писање штампе о овом догађају
Побуњеници у древном граду Сабрати (Фото Ројтерс/Крис Хелгрен)
Генерални секретар Министарства спољних послова (МСП) Вељко Одаловић отпутовао је у Либију са српским безбедњацима како би помогао у решавању отмице Слађане Станковић и Јовице Степића, казао је премијер Александар Вучић на јучерашњој конференцији. Шта су отмичари тражили од српских власти и на који начин ће Одаловић помоћи у њиховом ослобађању, нисмо могли да сазнамо.
Детаљи и разлози отмице држе се у тајности како се не би ометао ток истраге. За сада је пoзнато да су благајница амбасаде Слађана Станковић и Јовица Степић, који није стално запослен у овом српском дипломатском представништву, живи и да са отмичарима трају преговори.
– Ми се надамо да је реч о криминалцима који заузврат траже новац. То би био најповољнији сценарио – казао је за наш лист саговорник близак МСП-у и додао да амбасадор Потежица не учествује у решавању овог проблема.
Као што је „Политика” већ писала, отмица се догодила у граду Сабрата, када је нападнута колона у којој су, у једном возилу били српски амбасадор Оливер Потежица и његова породица, а у другом Слађана Станковић и Јовица Степић. Амбасадор је тог дана возио породицу на аеродром у Тунис како би се вратили у Србију. У тој колони налазио се и један Либијац који је том приликом рањен. У медијима су се појавиле спекулације да је реч о извесном Хауди Ганудију и да се испитује његова умешаност у отмици.
Због чега се Потежица одлучио на тако ризичан потез, имајући у виду да је тај пут већ две године у блокади и да је могуће са аеродрома у Триполију авионом стићи у Тунис, остаје нејасно. „Политика” је проверавала и добила потврду да са аеродрома „Митига” у Триполију постоје редовни летови и да је свакодневно могуће, са преседањем у Тунису, стићи до Београда.
Такође, нејасно је и зашто је амбасадор на тај, очигледно приватан и ризичан пут, повео благајницу Слађану Станковић и Јовицу Степића који је раније због озбиљног инцидента добио отказ у амбасади.
Оливер Потежица јуче је захтевао од МСП-а да најхитније изда саопштење и одбрани његов интегритет, будући да је „изложен провокативној медијској хајци, блаћењем и лажима у медијима”. Амбасадор се осврнуо и на оптужбе појединих листова који су тврдили да је умешан у продају виза либијским држављанима.
Потежица је такође објаснио да амбасада у Триполију, при влади која није међународно призната, није затворена јер су тако гласали сви службеници амбасаде. Међутим, „Политика” је сазнала да је управо Слађана Станковић неколико пута у последње четири године тражила од МСП-а да јој дозволе повратак у Србију, будући да је два пута оперисана и да је овде чека породица. Такође, познато је да је Либију још на почетку сукоба напустио војни изасланик.
Било је планирано затварање амбасаде у Триполију и њено измештање у Тунис, као што су то урадиле све земље Магреба, чак је био направљен и предлог за новог амбасадора. Непознато је због чега се то није остварило. Из МСП-а је за „Политику” потврђено да је амбасадору Потежици било понуђено да се врати у Србију.
У саопштењу које је потписао Потежица извештавање медија је окарактерисао као „идиотско”, „неодговорно блаћење”, а себе као жртву.
– Али, то неће моћи тако да иде јер амбасадор Оливер Потежица није у својој служби направио ни једну једину грешку. Напротив. Сви који тврде супротно, морају то да докажу. Пошто то не могу, онда ме блате у медијима, по познатим сценаријима – наводи Потежица.
Он, такође, захтева од владе и МСП-а да „најенергичније зауставе и демантују писање наше штампе о овом случају”.
Вишња Аранђеловић