Мостар - Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је, поводом захтјева за смјену министра спољне трговине и економских односа БиХ Мирка Шаровића, да је за СНСД прича са СДС-ом доведена до краја.
"Већ сам рекао да ћемо поднијети захтјев да се Шаровић замијени, јер је наша прича са СДС-ом доведена до краја.
Понашање њихових кадрова које смо заједно бирали не одражавају политику платформе коју смо потписали. Није циљ Шаровић.Он је само дио оних који ће бити замијењени из СДС-а", рекао је Додик новинарима у Мостару.
На питање да ли је о овоме разговарао са предсједником СДС-а Младеном Босићем, Додик је рекао да нигдје не пише да морају причати. "Није ствар само Шаровића, да је био жМарко Марковићж и он би био замијењен. То је проблем двије партије и двије политике које се не слажу. Шаровић би био колатерална штета", истакао је Додик.
Упитан да изнесе став о овом питању предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић навео је да се на састанку у Мостару само кратко разговарало о Шаровићу.
"Имамо један принципијелан став међусобног уважавања ове двије странке. Када то дође на дневни ред ХДЗ ће имати уравнотежен став. ХДЗ у овом тренутку има један једини партнерски однос, а то је само са СНСД-ом.Тако ћемо и даље градити сарадњу", поручио је Човић.
Босић позвао Додика да размисли
Предсједник Српске демократске странке Младен Босиц' оцијенио је да иницијатива предсједника СНСД-а Милорада Додика о смјени министра Мирка Шаровић а нема везе са Савјетом министара БиХ и ситуацијом у БиХ и позвао га да размисли какву штету тиме наноси Републици Српској, а и БиХ.
Босић је на ванредној прес-конференцији у Брцчком оцијенио да иницијатива о смјени Шаровица има везе са законом о испитивању поријекла имовине на чему инсистира СДС.
OHR допринио дестабилизацији бих
Предсједник РС Милорад Додик поновио је став да је OHR у БиХ “у ранијем периоду масовно кршио своја овлаштења и права те допринио дестабилизацији у БиХ”.
-То је наш базични став о OHR-у, који треба затворити и одустати од њега, иако знамо да неке земље не одустају од OHR-а - устврдио је Додик.
Наводи да су раније постављени увјети за затварање OHR-а управо и дати како до тога не би ускоро дошло.
Ту убраја и питање имовине, војне и државне, коју треба, како каже, ријешити заједно.
Поновио је да остаје при раније изнесеним ставовима о рјешавању пресуде “Сејдић-Финци”, само у оквиру оног што је наведено у одлуци, као и да ће данас у Мостару с делегацијом ХДЗ-а разговарати о предстојећем састанку страначких лидера у Бриселу с представницима Европске уније.
С ХДЗ-ом, додао је, СНСД већ има о томе договорене ставове и поновит ће их на данашњем састанку.
Усагласити ставове прије састанка у Бриселу
Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је да ће на данашњем састанку у Мостару са лидером ХДЗ-а БиХ Драганом Човићем бити ријечи о предстојећем састанку у Бриселу, како би се постигли договори око питања која су на дневном реду тог састанка.
“Са ХДЗ-ом имамо већ договорене ставове, али је ово прилика да то и потврдимо”, рекао је Додик новинарима у Бањалуци.
Према његовим ријечима, када је у питању одлука “Сејдић-Финци” став Републике Српске остаје непромијењен.
Додик је нагласио да је став Републике Српске конструктиван и дио онога што је потребно да се уради, а то је да “умјесто ријечи Србин стоји један из Републике Српске”.
“Важно је да се за Федерацију направи методологија која ће обезбиједити транспарентност и онемогућити да један народ бира представнике другом народу”, рекао је Додик и додао да Република Српска неће имати ништа против договора политичких лидера око те методологије у Федерацији БиХ.
Према његовим ријечима, ради се о томе да је одлука у случају “Сејдић-Финци” тражила да се искључи дискриминација у моменту избора, а није тражила да се мијења начин избора чланова Предсједништва, али да су неки у БиХ наметнули то питање.
“Ми нећемо у Републици Српској пристати да мијењамо начин избора члана Предсједништва, он ће остати исти, и Република Српска нема никакве дилеме око тога”, поручио је Додик, који је и предсједник Републике Српске.
Он је нагласио да дејтонски устав може бити промијењен само ако двије стране - Српска и Федерација БиХ - направе споразум око тога, а након тога то потврди и парламент БиХ.
Агенције