У Београду је одржана Шеста конференција новинара и медија дијаспоре посвећена пројектном суфинансирању медија дијаспоре и региона, преласку штампаних издања на онлајн платформе . Конференцију је отворио први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић.

Организатори Конференције су Удружење новинара Србије и Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова.

Учеснике је поздравила председница УНС-а Љиљана Смајловић, а о пројектном суфинансирању српских медија региона говорио је државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић.

Интерес Србиjе jе да има што бољу и организованиjу диjаспору и зато jе важно да на време дефинишемо, не само стратегиjу, већ и алате да бисмо то постигли, поручио jе данас први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић на Шестој конференцији новинара и медија дијаспоре, преноси Танјуг.

“Aко пођемо од процене да у иностранству живи око три или четири милиона грађана српског порекла, схватамо да трећина нашег народа живи ван граница Србиjе и то показуjе колико jе значаjна наша диjаспора”, рекао jе министар Дачић.

Додаjући да jе Србиjа уставом дужна да штити права и интересе своjих грађана у иностранству и унапређуjе однос између диjаспоре и матице Дачић jе подвукао да jе унапређење информисања диjаспоре путем електронских медиjа дефинисано као важан инструмент за очување српског jезика и идентитета.

Tо jе важно у овом тренутку када утицаjни представници диjаспоре могу да даjу допринос на заштити права српског народа на Kосову и Mетохиjи, да то помогне да се одупремо своjатању српских споменика од оних коjи нису желели да тамо буде Срба, а камоли трагова њиховог постоjања, рекао jе Дачић.

Према његовим речима, у време дигиталних технологиjа охрабруjуће jе то што се информатичко умрежавање увелико одвиjа у оквиру онлаjн заjеднице диjаспоре у коjу су укључени и научници и бизнисмени и студенти и спортисти…

“Само сложно можемо савладати предстоjеће изазове и осигурати нашем народу место у савременом свету коjе своjим цивилизациjским достигнућима заслужуjе и томе треба посветити максималну пажњу”, поручио jе Дачић. Министар Дачић је истакао значаj боље организованости диjаспоре и њеног већег њеног утицаjа.

Говор првог потпредседника Владе и министра спољних послова Републике Србије Ивице Дачића

                                                                                                                                       фото: Танјуг

Државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић је рекао да је у домену сектора информисања укупно поднето 37 апликациjа, од коjих jе 29 пројеката подржано.

“Укупни буџет ове године износио jе 18 милиона динара, што jе 20 одсто више него претходне године”, рекао jе Mирковић.

Mирковић jе додао и да се ове године први пут у конкурсним комисиjама у домену проjектног суфинансирања налазе и представници новинарских удружења што jе, како jе истакао, велики напредак.

У оквиру панела о пројектном суфинансирању говорили су и заменик председника Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Миодраг Линта, представница Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Николина Милатовић Поповић и генерални секретар УНС-а Нино Брајовић.

Генерални секретар Удружења новинара Србиjе Нино Браjовић изjавио jе да држава мора да повећа средства за финансирање медиjа у диjаспори, преноси Танјуг.

„Држава мора да пронађе начин да помогне новинаре и медиjе у диjаспори и региону. Садашња средства нису довољна“, сматра Браjовић.

                                                                                                                                    фото: Танјуг

Заменик председника Oдбора за диjаспору и Србе у региону у Скупштини Србиjе Mиодраг Линта истакао jе да jе наjбољи положаj медиjа у Румуниjи, а да наjтежи у Босни и Херцеговини, Црноj Гори и Хрватскоj.

Kао пример, он jе навео радио „Дунав“ коjи 24 године постоjи у Вуковару и сада се налази пред гашењем, jер немаjу довољно средстава.

„Држава мора да помогне медиjе у региону, у питању jе  опстанак нашег народа коjи се све више исељава из Хрватске и Босне и Херцеговине, у Републику Српску и Србиjу“, закључио jе Линта.

У оквиру панела посвећеном  преласку штампаних издања на онлајн платформе и могућим моделима финансирања онлајн медија дијаспоре, као говорио је координатор УНС-ове школе ВебНовинар Марко Недељковић,као и уредници и новинари медија из дијаспоре и региона: Весна Димитријевић, www.dijaspora.tv, Беч, Аустрија, Никола Милојевић, часопис Извор, Вуковар, Хрватска, Душан Ј. Басташић, портал www.jadovno.com,БањаЛука, РепубликаСрпска, БИХ, Добрила Боројевић, Српскe недељнe новинe, Будимпешта, Мађарска и Бобан Петковић, часопис Swiss Serbi, Берн, Швајцарска.

О могућим видовима сарадње медија дијаспоре и Јавног сервиса Србије говорили су Вања Васић, уредник сајта dijaspora.rts.rs Програма за дијаспору Радио телевизије Србије и Душан Глигоријевић, уредник Програма за дијаспору Радио Београда.

У последњој сесији конференције, под називом Водич за пројектно суфинансирање представница Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Милена Бановић и Министарства културе и информисања Борка Рајшић уз мноштво практичних савета говориле су о финансирању организација цивилног друштва – припадника српске заједнице из региона и дијаспоре и смерницма за писање пројеката за конкурс за суфинансирање које расписује Министарство културе и информисања.

У оквиру овогодишње Конференције уручене су и награде „Златно перо Штајерске“ Штајерских новица из Словеније. Награде су уручене новинарима Јавног сервиса Србије Зорани Бокан и Бобану Ковачевићу. Награда Удружења Срба Словачке  додељена је новинару Марку Лопушини.