Бранку Лазаревићу полиција одредила меру задржавања од 48 сати због два кривична дела
Бивши шеф кабинета министра унутрашњих послова, сада дипломата у Грчкој Бранко Лазаревић задржан је на 48 сати одлуком полиције по налогу тужиоца. После осмочасовног
саслушања у полицији о његовим наводним везама са кланом Дарка Шарића, Лазаревић је пребачен у тужилаштво које ће одлучити шта ће са њим даље бити. Отправник послова се сумњичи за извршење два кривична дела: одавање службене тајне и удруживање ради извршења кривичног дела.
Лазаревић је у 10 сати стигао у МУП, а саслушању је присуствовао и бранилац Драгољуб Ђорђевић.
На улазу су Лазаревића сачекале бројне новинарске екипе али он није дао никакву изјаву. Из аутомобила је журно отишао на пријавницу. У полицији се задржао пуних осам сати, одговарајући на бројна питања, а синоћ је из МУП-а у пратњи полицајаца пребачен у Специјално тужилаштво према налогу тужиоца. Према прописима, саслушање у полицији може да траје најдуже четири сата, а прекорачење тога може само уз добровољни пристанак саслушаваног на шта је Лазаревић вероватно пристао.
Претходно саслушање, заказано за крај јануара, било је одложено „да амбасада у Атини не би остала празна”, јер је Лазаревић обављао дужност отправника послова српског дипломатског представништва у главном граду Грчке.
Подсећамо да је Лазаревић доспео у жижу јавности када је почетком прошле године објављена информација о акцији „Мародер” и о томе да српско тужилаштво и полиција поседују чак 130 дискова на којима су забележени разговори Дачићевих сарадника 2008. и 2009. године са припадницима Шарићевог клана. Према наводима у једној од службених бележака која је априла 2010. достављена Тужилаштву за организовани криминал, постоје документовани аудио-снимци Радуловићевих разговора и сусрета са функционерима МУП-а.
Истрага се, како сазнајемо, заснива на информацијама МУП-а и тужилаштва да се наводно неколико државних функционера састајало 2008. и 2009. са припадницима нарко-клана Дарка Шарића, а међу осталима и са Родољубом Радуловићем.
Како је наведено у службеној белешци УКП, у том материјалу постоје и снимци телефонских и других разговора функционера Министарства унутрашњих послова са једним од највише рангираних чланова Шарићевог клана Радуловићем, познатим и као Миша Америка. Према незваничним информацијама, у полицијским архивама наводе се имена двојице највиших функционера МУП-а који су радили у корист Шарићевог клана.
Бранко Лазаревић је више пута негирао наводе да је повезан са Шарићем. Извори „Политике” тврде да постоје подаци да се Лазаревић виђао са осумњиченим Радованом Штрпцем, адвокатом из Новог Сада, кога полиција третира као ви„сокопозиционираног члана клана Дарко Шарића”.
Главни доказ за разговор Лазаревића и Штрпца, који се већ неколико година налази у притвору, тужилаштву је дао бизнисмен Миле Јерковић. Он је испричао да је једног дана Штрбац уплашен дошао код њега и рекао му: Па„зи Миле, све нас слушају и мене, и тебе и Дарка.”
– Други пут ми је казао и да нас прате. Тих месеци ми смо често ишли код Шарића. Питао сам га одакле му та информација да нас прислушкују. Одговорио ми је да му је то пренео господин Лазаревић, из МУП Србије. Њих двојица су били добри пријатељи. Он га је заступао пре неколико година када је Љубљанска банка отишла из Југославије. Остала су нека потраживања од Кошаркашког клуба Партизан. То су биле веће суме. Штрбац је заступао Лазаревића и остале чланове Управног одбора клуба. Издејствовао им је да они новац добију на руке, а не клуб. Штрбац је увек потенцирао колико му је Лазаревић захвалан – испричао је Јерковић.
Исти сведок је даље причао да му је Штрбац саопштио „да му је Лазаревић рекао да је то све под контролом, и да ако буде требало да нас хапсе, мене, Шарића и Штрпца, да ће он обавестити Штрпца о томе”.
Све те Јерковићеве речи су изговорене у судници Специјалног суда у Београду и саставни су део предмета против групе Дарка Шарића.
– После извесног времена опет Штрбац долази и каже: „Склањај телефоне. Добио сам дојаву од Лазаревића да нас прате, а можда ће и да нас ухапсе”. Наредио је и да престанемо сваку комуникацију са Дарком. Господин Шарић је предложио да бацимо наше телефоне и да узмемо седам-осам других којима ћемо комуницирати. Ја сам одбио да бацим телефоне. Онда ми је он рекао да ни он неће више разговарати са господином Лазаревићем, већ ће то чинити њихове супруге. Њих четворо су често ишли и на ручак – испричао је Јерковић.
Ти наводи су наравно узети у разматрање и тек би требало да се испитају да ли су тачни или не.
Да ли је тужилаштво прикупило још доказа на основу којих би могао да се иницира нови судски поступак није познато, баш као што се још не зна шта се налази на 130 дискова предатих тужилаштву. Наводно су на тим дисковима телефонски разговори које су осумњичени водили са високим државним функционерима, али потврду те приче никада није било могуће добити.
Душан Телесковић
----------------------------------------------
Саслушање Лазаревића не утиче на односе СНС-а и СПС-а
Александар Вучић подсетио је да закон важи једнако за све, па да не види како би саслушање бившег шефа кабинета министра полиције Ивице Дачића Бранка Лазаревића могло да утиче на односе напредњака и социјалиста. „Мене не интересује однос две странке у том смислу, то се тиче институција, које треба да раде свој посао, и закона, а закон једнако важи за све”, рекао је Вучић.
Он је додао да не види у каквој је вези саслушање Лазаревића с односима између политичких партија, као што такву везу није видео ни приликом привођења посланика СНС-а Драгана Томића. Овде посао ради прво полиција, па тужилац, питајте тужиоца шта мисли о томе, не верујем да га интересују политичке странке”, поручио је Вучић.
----------------------------------------------
Адвокат Штрбац није саслушан
Јуче је требало да буде саслушан и адвокат Радован Штрбац, који је у овом поступку осумњичен са Лазаревићем и Родољубом Радуловићем.
Међутим, Штрбац се није одазвао позиву за саслушање. Према незваничним информацијама, Штрбац се јавио полицији, рекавши да је на Копаонику и да ће се одазвати позиву после повратка са ове планине.
----------------------------------------------
Филмска потера за фотографијама
У списима тужилаштва постоје извесне инкриминишуће фотографије које су одузете од девојке Родољуба Радуловића. Међу њима се налазе и слике из Марбеље за које наши извори тврде да су из„узетно оптужујуће за појединце који су обухваћени истрагом”.
Наши саговорници нису желели да откривају имена тих особа.
Саговорници „Политике” причају филмску причу како се до тих фотографија дошло. Наиме, тврде извори, док је Родољуб Радуловић био на такозваним оперативним мерама, чуо се његов телефонски разговор са тадашњом девојком.
– Радуловић јој је рекао да оде до његовог стана, узме фотографије и однесе их на сигурно место. Чувши то, инспектори МУП-а су одмах организовали потеру за Радуловићевом девојком. Зауставили су је на аутопуту у Београду, код „Стека”, и у аутомобилу пронашли инкриминишући материјал који је касније достављен Тужилаштву за организовани криминал – прича извор „Политике”.
Шта је на тим фотографијама и да ли ће оне бити коришћене у предстојећој истрази, за сада није познато.