Da li će proces lideru SRS u Haškom tribunalu biti upisan crnim slovima u istoriju pravosuđa. Tapušković: Žrtvovao sebe da pokaže svu nakaradnost Haškog suda. Fila: To je skandal nad skandalima
Vojislav Šešelj na beogradskom aerodromu pred predaju Tribunalu
U PONEDELjAK, 24. februara, navršava se tačno 11 godina otkako se lider radikala Vojislav Šešelj predao Haškom tribunalu, kako bi odgovarao za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj. Ovaj sud UN sve do danas nije uspeo da mu izrekne čak ni prvostepenu presudu, uprkos tome što se na optužnici nalazi samo jedno, njegovo ime, i relativno mala baza zločina.
Pretres je počeo 27. novembra 2006. godine, tri i po godine pošto je lider radikala „zadužio“ ćeliju u Sheveningenu. U sudnici su, međutim, bili svi osim optuženog, koji je dve nedelje ranije počeo da štrajkuje glađu zato što je hteo sam da se brani. Tužilaštvo je, bez obzira na to, iznelo svoju završnu reč, ali je početak suđenja odložen zbog toga što se pogoršalo Šešeljevo zdravlje.
Nekoliko dana kasnije, Tribunal je usvojio njegovu žalbu o nametnutom braniocu i naložio novo suđenje. Već tada se videlo da ovaj proces, iako spada u lakše, neće biti nimalo lak. U međuvremenu, umesto predsednika veća Alfonsa Orija postavljen je Žan-Klod Antoneti. Nezvanično se moglo čuti da je jedan od razloga bio i taj što će francuski sudija lakše izaći na kraj sa karakterom lidera SRS.
Šešeljev pravni savetnik i jedan od najbližih partijskih saradnika Zoran Krasić kaže da ovaj proces pokazuje sistemsko kršenje osnovnih ljudskih i procesnih prava.
- I sve to traje 11 godina, bez prekida - kaže Krasić.
- A danas se događa isto ono što je Vojislav rekao kada se prvog dana pojavio u sudnici. I sudijama je jasno da je on politički zatvorenik. Zato je sudija Žan-Klod Antoneti i napisao da bi Vojislav mogao da se pusti na slobodu, ali ne u Srbiju nego u neku drugu zemlju. I da ne mogu da ga spreče da koristi svoja prava. Pitate se zašto nema presude? Pa, zato što nema ni krivice. Da je ima, on bi bio osuđen. Tortura se nad njim sprovodi stalno, zbog njegovih političkih pogleda i političkih ideja.
Ovaj decenijski proces, koji je svakako upisan crnim slovima u sudsku praksu međunarodnih krivičnih tribunala, za advokata Tomu Filu je „skandal nad skandalima“.
ZAVRŠENI MEGAPREDMETI TRIBUNAL „pamti“ mnogo složenije procese koji su okončani za mnogo kraće vreme. Tako je „kosovski megapredmet“ na čelu sa bivšim predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem i još petoricom bivših državnika, vojnih i policijskih generala, pravnosnažno završen za osam godina. „Srebrenički“ proces sedmorici okrivljenih trajao je u prvom stepenu četiri godine.
- Nije mi jasno zbog čega ga ne puštaju? - pita Fila. - Bar dok ne organizuju nastavak postupka, pošto je ovoliko bolestan. Nemamo ni jaku državu koja bi stala iza njega. Ovako dugo ležanje u pritvoru automatski povećava i kaznu...
Nekadašnji prijatelj suda u najvažnijem procesu koji se vodio pred ovim sudom - protiv bivšeg predsednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića, advokat Branislav Tapušković kaže da je sve i posle 11 godina - na početku. Jer, Tribunal ne zna da li će ponovo da sprovede dokazni postupak ili da presudi sa novim sudijom.
- Na velikim su mukama - kaže Tapušković. - Ne znaju kako da izađu iz ove situacije. A Šešelj od početka upozorava na manjkavosti procedure i pravila. Sudije su bile na pragu da donesu presudu, ali dogodilo se to sa sudijom Frederikom Harhofom i, evo, sada razmišljaju da li da uvaže njegov zahtev da sve krene iz početka, što ima i te kako utemeljenja u pravilima ili da presude na bazi učešća novog sudije, koji nema nikakvog dodira sa suđenjem.
Šešelj je, dodaje Tapušković, uspeo za ovih 11 godina da pokaže svu nakaradnost Statuta i pravila o postupku i dokazima prema kojima funkcioniše Tribunal, imajući u vidu i to da same sudije obavljaju i zakonodavnu funkciju, pa menjaju pravila kada im se to prohte.
- Nije on sve ovo radio iz inata, već da bi upravo pokazao svu tu nakaradnost - zaključuje ovaj advokat. - A prema mom osećaju, i sebe je za to žrtvovao.
E. Radosavljević