“Славица Ђукић Дејановић, министарка здравља у Влади Србије, налази се на платном списку једне од водећих светских фармацеутских компанија „Merck Sharp&Dohme“ из Њу Џерсија, САД, и то за услуге

главног истраживача клиничког испитивања лека, чији је спонзор управо ова фармацеутска компанија. “

Иако је функцију министра преузела 22. јуна прошле године, Славица Ђукић Дејановић се није одрекла аранжмана и хонорара које, мимо редовне месечне плате, добија од фармацеутске компаније.

 Доказ томе је документ Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) из кога се јасно види да протокол о клиничком испитивању са именом српске министарке као главног истраживача носи датум 1. децембар 2012. године.

 Како сазнајемо, министарка тренутно руководи трећом фазом клиничког испитивања лекова на пацијентима са биполарним поремећајем, које је одобрио Етички одбор Клиничког центра Крагујевац, и оно се одвија на Клиници за психијатрију те установе, где је Дејановићева у радном односу.

 Осим спонзора „Merck Sharp&Dohme“, у организацији клиничког испитивања учествује и холандска истраживачка организација „Parexel International“, чија ћерка фирма је регистрована у Београду. У КЦ Крагујевац нису демантовали ову „тезгу“ министарке, али су одбили да нам доставе податке о висини њеног хонорара, као и податке о спонзорским уговорима и свим клиничким истраживањима у којима је током 2012. и 2013. године учествовала Славица Ђукић Дејановић.

 „Садржина уговора представља пословну тајну због чијег одавања би могле да наступе тешке правне последице по уговорне стране и друга лица која учествују у раду Етичког одбора, који одобрава клиничка истраживања“, пише у одговору који је „Ало!“ добио од др Небојше Арсенијевића, директора КЦ Крагујевац, који додаје да у тој установи сваки истраживач максимално може бити ангажован на четири клиничка испитивања и да то правило важи и за министарку, за чији ангажман каже да постоји и сагласност Агенције за борбу против корупције.

 Иначе, у званичној министаркиној имовинској карти, која је објављена на сајту Агенције, пише да, поред лекарске плате од 92.700 динара и професорске плате од 76.326 динара, зарађује и додатне приходе по основу „научно-истраживачке делатности“, и то 350.000 динара „по окончању појединих фаза пројекта“. У рубрици која означава извор прихода министарка је уписала да овај новац потиче из републичке касе, иако је спонзор клиничког истраживања заправо страна компанија.
У „Галеници“ хонорарисала за 700 €!

 Минстарка је већ једном била у сукобу интереса, и то 2009. године, када је, поред функције председника Народне скупштине, истовремено била консултант у „Галеници“. Она је тада од „Галенике“ месечно инкасирала 700 евра, док су компанијом управљали директор Ненад Огњановић (СПС) и председник УО Дејан Бацковић (СПС). „До сада сам радила за ‚Фајзер‘, ‚Новартис‘, ‚Актавис‘, ‚Алкалоид‘ из Скопља, некада и за више од 10 фирми истовремено. ‚Галенику‘ сам прихватила како не би испало да председница хоће да ради за странце, а неће за националну кућу“, рекла је она тада.

Ало