Требиње - Уступање Плаве сале у згради институција БиХ за одржавање свечане академије поводом 1. марта представља потез за осуду и још једно вријеђање српских интереса и представника српског

народа у институцијама БиХ, сматра замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Сташа Кошарац.

"Први март симбол је некажњеног злочина над српским народом у БиХ и то је дан кад је прегласан српски народ. Недопустиво је и велика увреда да се тај дан уопште обиљежава, а посебно да се то чини у заједничким институцијама БиХ гдје раде и представници српског народа из Републике Српске", оцијенио је за Срну Кошарац.

Према његовом мишљењу, то је још један доказ да су и даље различите врсте притисака усмјерене према српским представницима у институцијама БиХ и интересима српског народа у БиХ.

Он је навео да на дневном реду Колегијума Дома народа није било давање сагласности да такав скуп буде одржан у Плавој сали, која је у надлежности Дома народа и да је очигледно да је то учинио предсједавајући Дома Драган Човић.

Кошарац је подржао одлуку предсједавајућег Представничког дома Милорада Живковића који није дозволио да таква сједница буде одржана у Бијелој сали, гдје се одржавају сједнице Представничког дома.

Он је оцијенио да је Живковић поступио у складу са интересима Републике Српске.

Живковић, као ни претходних година, није дао сагласност за одржавање било каквих скупова или манифестација 1. марта у Великој и Бијелој сали Парламентарне скупштине.

Из кабинета замјеника предсједавајућег Представничког дома Дениса Бећировића саопштено је да ће сутра у Плавој сали, у организацији Форума парламентараца БиХ 1990, Скупштине Кантона Сарајево и Скупштине града Сарајева бити одржана заједничка свечана академија поводом 1. марта.

У БиХ је 1. марта 1992. године одржан референдум о независности БиХ на којем је 62,7 одсто муслиманских и хрватских бирача гласало за независност и излазак из тадашње СФРЈ.

У Федерацији БиХ тај дан се обиљежава као "дан независности", док Срби у БиХ овај датум доживљавају као дан када је донесена нелегитимна одлука муслиманског и хрватског народа против српских интереса.

Истог дана испред Старе православне цркве на Башчаршији, у центру Сарајева, убијен је српски сват Никола Гардовић, те спаљена српска застава, што је био један од догађаја који су наговијестили грађански рат у бившој БиХ.