Крагујевац/Београд — Синдикат новинара Србије, Коалиција запослених у медијима и Крагујевачка инцијатива поручили су ЕП да у условима кризе у Србији нема слободних новинара и медија
„Поштована господо парламентарци, подсећамо вас да у условима сиромаштва, страха и корупције, о чему сведочи и известај покојне председнице Савета за борбу против корупције Верице Бараћ о проблемима и притисцима у српским медијима, нема слободних новинара ни слободних медија“, наведено је у писму европским посланицима.
У страху од губитка посла, додаје се, свесни да у условима тешке економске кризе ново запослење тешко могу да нађу, новинари прихватају да раде по диктату, а последица тога је пораст цензуре и аутоцензуре, нестанак истраживачког новинарства и окретање „клеветничком“ писању, што је увреда за професију.
„Такво новинарсто није и никада неће бити наш избор и ми ћемо се против таквог стања у медијима увек борити, свесни да наш глас, под притиском моћних лобија, тешко стиже до наше јавности, али и до вас“, наведено је у писму.
Уз напомену да схватају њихову забринутост због урушавања српског новинарства и поздрављају жељу да помогну, потписници писма европским парламентарцима наводе да позивом да у раду Европског парламента учествују само представници два еснафска удружења који заступају ставове супротне огромном броју запослених, нису добили потпуну слику стања.
Јуче је у Бриселу, у ЕП, одржан панел о слободи медија, на којем су учествовали, поред известиоца ЕП за Србију Јелка Кацина, који је један од организатора скупа, и представника државе Србије, председница УНС Љиљана Смајловић и потпредседник НУНС Драган Јањић.
У писму се истиче да сет медијских закона који ускоро треба да буде усвојен у српском парламенту није у сагласности са Уставом и да одредбе које онемогућавају локалне самоуправе да буду оснивачи медија нису усаглашене ни са важећом Медијском стратегијом, која предвиђа постојање регионалних јавних сервиса.
„На делу је тајкунизација и таблоидизација медија. Посебно је тешка ситуација у приватизованим и приватним медијима јер су нетранспарентни власништво и начин финансирања медија, у њима не постоје синдикалне организације, радници примају минималне плате, често раде на црно, без здравственог и пензионог осигурања“, наведено је у писму.
Председница Крагујевачке иницијативе Јованка Маровић, председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа и копредседници Коалиције запослених у медијима, Зоран Величковић и Милан Петковић, поручили су да, уколико европски парламентарци заиста желе да помогну да се заустави суноврат српског новинарства, треба за почетак да уваже основно правило професије – да чују и другу страну.
Танјуг