Tanjug
Bivša slovenačka Služba državne bezbednosti imala je desetina hiljada saradnika za vreme bivše Jugoslavije, a 1987. godine, uoči raspada zajedničke države, za nju je radilo oko 3.700 saradnika i
informatora
LjUBLjANA - Bivša slovenačka Služba državne bezbednosti imala je desetina hiljada saradnika za vreme bivše Jugoslavije, a 1987. godine, uoči raspada zajedničke države, za nju je radilo oko 3.700 saradnika i informatora, izjavio za nedeljnik "Reporter" istraživač starih arhiva i publicista Igor Omerza.
Kako navodi hrvatska agencija Hina, Omerza se pre dve godine istakao tvrdnjama da tadašnja vlada Boruta Pahora zakonom o pristupu arhivu, koji je kasnije odbačen na referendumu, želi da zatvori arhivsku građu o aktivnostima bivše SDB, jer među aktivnim političarima možda još postoje oni koji su u tim arhivima i ne žele biti otkriveni.
Podatak da je jedan poslanik u sadašnjem parlamentu kao mlad novinar sarađivao sa SDB dok je radio na britanskom Bi-Bi-Siju, što je izazvalo politički skandal kad je objavljeno u medijima, Omerza je, po vlastitom navodu, našao u državnom arhivu sa starim mikrofilmovima, istražujući subverzivno delovanje slovenačkog SDB-a u austrijskoj pokrajini Koruškoj.
"Ko god je odlazio u inostranstvo, teško je mogao izbeći saradnju s Udbom, njih je bilo u svim strukturama", rekao je Omerza za nedeljnik "Reporter", koji je politički blizak strankama desnice.
On je dodao da zamera levici što se ne zanima za problematiku saradnje s bivšom političkom policijom.
O poslaniku Mitji Meršolu, koji nije demantovao da je pod kodnim imenom Lingvist sarađivao sa SDB-om, Omerza je kazao da bi očekivao da oni koji takvu saradnju tumače kao rodoljublje, danas takve stvari temeljnije objasne.
Po njegovim rečima, saradnja je ređe bila motivisana rodoljubljem, a češće novcem ili ucenom. Meršol tvrdi da saradnjom s Udbom nikome nije naštetio i da je to bilo u vreme bivše Jugoslavije koju su Slovenci smatrali svojom domovinom.
"Za vreme Jugoslavije služba bezbednosti imala je mrežu u kojoj su delovale desetine hiljada ljudi, mnogi su bili ucenjeni", rekao je Omerza.
Omerza, koji po navodima slovenačkih medija u poslednje vreme istražuje arhive u Beogradu, tvrdi da je politika odgovorna za loš odnos prema istraživanju starih arhiva, iako se čini da je krivica sada pala na državne službenike koji su u skladu s uredbama ranije vlade štitili pristup zanimljivoj arhivskoj građi.
Nova slovenačka vlada je odmah nakon stupanja na dužnost smenila direktora državne obaveštajne službe SOVA, a mesto je izgubio i direktor državnog arhiva Dragan Matić, pa je umesto njega postavljen istoričar Jože Dežman koji se se poslednjih godina bavio problematikom tzv. "prećutanih grobova" iz Drugog svetskog rata i masovnih grobnica nastalih u to vreme i u nekoliko meseci posle rata.