(Saša Gajić)
V. U., Delo.si/STA
Zveza bo zaradi neuspehov na razpisih za kulturne projekte vložila ustavno pritožbo.
Zveza srbske diaspore Slovenije opozarja na diskriminatoren odnos ob prijavah na razpise za
kulturne projekte na vseh ravneh – državni in lokalni. Nenaklonjenost jim po mnenju vodstva zveze izkazujejo tako na ministrstvu za kulturo kot na Mestni občini Ljubljana in ljubljanski izpostavi Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.
Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Igor Mitić, podpredsednik zveze, ki ima status društva v javnem interesu, imajo s prijavljanjem na javne razpise za sofinanciranje kulturnih projektov, prav tako tudi Združenje srbskih književnikov Slovenije, zelo slabe izkušnje. Njihove vloge so večinoma zavrnjene ali pa sofinancirane z bistveno manjšimi sredstvi, kot jih prejemajo primerljivi projekti.
Po številnih zapletih in tožbah, ki naj bi se jih po besedah predsednika zveze Saše Gajića nabralo več kot 30, so se odločili, da bodo vložili ustavno pritožbo glede javnega razpisa ministrstva za kulturo za izbor projektov za dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podporo njihovi socialni vključenosti v okviru Evropskega socialnega sklada.
Kot je dejal Mitić, so bili kršeni drugi, 14. in 22. člen ustave. V zvezi menijo, da v postopkih javnih razpisov niso bila spoštovana načela pravne države, enakost pred zakonom in enako varstvo pravic. Obenem v zvezi načrtujejo tudi opozorilni protest.
Zveza je v sporu tudi z ljubljansko občino, ki jim je namenila prostore na Celovški cesti. Prostore so morali obnoviti, strošek je znašal 18.000 evrov. Kmalu po obnovi pa so s sodišča prejeli poziv, da se morajo izseliti. To se je zgodilo kljub zagotovilom, da bodo prostor lahko uporabljali vsaj pet let. Zadeva je zdaj po sojenju, v katerem jih je zastopal brezplačni odvetnik, ki po Gajićevih besedah sploh ni komuniciral z njimi, v postopku mediacije.
Gajič in Mitić sta opozorila na poniževalne izjave v razpisih, med drugim jim očitajo, »da ne znajo pisati«, kritična pa sta tudi do neobstoječih lestvic dodeljevanja sredstev pri razpisih. Nejasna merila po njunem mnenju omogočajo, da neki prijavitelj neupravičeno dobi več kot drugi.
Zveza, ki si med drugim prizadeva za priznanje statusa srbske narodne manjšine v Sloveniji, ima 8000 članov.