Srpske svetinje širom južne pokrajine mogle bi se, po ko zna koji put, naći na udaru šiptarskih ekstremista, koji kao izgovor koriste uklanjanje spomenika pripadnicima OVPBM u Preševu. Na protestu u centru Ðakovice, Albanci su se okupili na poziv objavljen na
Fejsbuku u ime tzv. Albanske nacionalne armije, u kojem se navodi da treba uništiti tamošnju pravoslavnu crkvu.
- Treba pogoditi Srbe tamo gde ih najviše boli – stoji u pozivu ANA, a prenosi Koha Ditore.
Najugroženiji su oni manastiri i crkve koje, kako je objasnio Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, više ne štiti KFOR.
- Ugroženo je sve što ne čuva KFOR. Srpske svetinje koje su sad pod zaštitom KPS-a mogle bi se naći na udaru, tako da je sad na međunarodnoj zajednici da prepozna destabilizujuće signale i obrate se na pravu adresu. Vetrovi duvaju iz Tirane i Prištine ali Hašim Tači je taj koji može da zaustavi to – objašnjava Drecun dodajući da su čelnici albanske obaveštajne službe nekadašnji pripadnici Albanske nacionalne armije.
Ipak, na podsećanje da je KFOR bio dužan da zaštiti srpske svetinje i 17. marta 2004. godine kad je u talasu nasilja srušeno, zapaljeno i oštećeno na desetine verskih objekata, Drecun je podvukao da se od tada do danas, KFOR povukao i prepustio KPS-u na čuvanje veliki broj crkava.
- Međunarodna zajednica ne sme da dozvoli da se stavi znak jednakosti između uklanjanja nelegalno postavljenog spomenika pripadnicima paravojne formacije koja je ubijala srpske civile i policajce, pa i albanske civile koji nisu bili “lojalni”, i paljenja svetinja koja su vekovima stare. Bio bi preveliki rizik za KFOR i NATO da dozvole tako nešto – istakao je on.
ALBANCI BRIŠU IMENA SRPSKIH VELIKANA: Umesto cara Lazara, vojvode Mišića i Pašića – Selimi, Naim i Sait!
Albanska nacionalna armija, kako je rekao, nema više tako snažne strukture kao nekad, ali pojedinci uvek mogu pokrenuti takve rušilačke akcije.
Podsetimo, u talasu albanskog nasilja 2004, u “mirno vreme”, između ostalih, do temelja su srušeni i manastir Devič kod Srbice, iz 15. veka i konaci manastira Svetih Arhangela kod Prizrena iz 14. veka, gde nije pošteđena ni grobnica Cara Dušana. U Prizrenu su izgorele i crkve Bogorodice Ljeviške iz 14. i Svetog Đorđa iz 16. veka na čijem je svodu ispisana preteća poruka:“Smrt Srbima”.
Episkop raško-prizrenski Teodosije zatražio je od međunarodne zajednice da zaštiti srpska groblja i manastire na Kosovu od, kako se navodi, “divljanja” albanskih nacionalista.
- Vladika Teodosije apeluje na međunarodnu zajednicu da ne dozvoli divljanje nacionalista koji ne samo što nanose bol i štetu preostalim Srbima koji žive na KiM već i ogromnu sramotu albanskom narodu – navodi se u saopštenju Eparhije.
Dodaje se da je oskrnavljeno 50 grobova na pravoslavnom groblju u Kosovu Polju, a da su “albanski ekstremisti krenuli u novi pohod protiv grobalja uništavajući na desetine grobova u noći između 20. i 21. januara”.
- Delovi razbijene grobnice od snažne eksplozije razbacani su po okolnim njivama. Pristup groblju još nije siguran jer postoji zabrinutost da su eksplozivne naprave postavljene i na drugim grobovima – navodi se u saopštenju.
Prema informacijama KPS, oskrnavljeno je i 50 srpskih grobnica na pravoslavnom groblju u Prizrenu.
Eparhija je ocenila da se za takvo ponašanje “pomajmanje mogu tražiti opravdanja ili povodi u najnovijim tenzijama” u Preševu, jer skrnavljenja srpskih svetinja i grobalja traju već godinama.
Na Kosmetu, pored Visokih Dečana, Pećke Patrijaršije, Gračanice i Bogorodica Ljeviške, koji su pod zaštitom UNESKO-a, postoji oko 1.500 dobara naše duhovne baštine.
Prema podacima SPC, na KiM postoji više od 1.100 crkava i ostataka crkava. Takođe, tu je i 534 starih srpskih grobalja, oko stotinu tvrđava i 14 dvoraca srpske vlastele.
Nihova zaštita “ide na dušu” međunarodne zajednice jer se, nažalost, svi potezi Beograda u tom pravcu mogu svesti samo na diplomatske pritiske u svetskim centrima, a Hašim Tači je povodom spornog spomenika u Preševu “opomenuo” Srbiju da je dužna da čuva spomenike kulture kao što se oni čuvaju na KIM.
(Telegraf.rs)