Vrednost doznaka pristiglih u Srbiju od dijapsore u proteklih desetak godina premašila je 43 milijarde evra, saopštila je Narodna banka Srbije. Najveći deo tih sredstava otišao je u potrošnju, a malo za pokretanje poslova. Srpska dijaspora se ponovo pokazala kao

najstabilniji izvor finansiranja familije i prijatelja, a pristigla sredstva nadmašuju strane investicije. Oko 800 hiljada ljudi u Srbiji preživljava zahvaljujući pomoći rođaka iz inostranstva. Najviše novca stiže iz Austrije, Nemačke, Švajcarske, SAD i Francuske. Prilivi po osnovu doznaka su realativno stabilni i kreću se u proseku od 2,6 do 3,2 milijarde dolara godišnje. Prema procenama NBS vrednost doznaka u 2014. godini premašiće 3,1 milijardu dolara evra što će biti oko sedam odsto manje nego lane. Tradicionalno najviše novca pristigne pred Novu godinu i Božić kada Srbi u rasejanju dolaze u otadžbinu da praznike provedu s najmilijima. Najberićetnije godine po količini novca, koju šalje dijaspora, bile su pre svetske ekonomske krize. Tako je do 2008. godine u proseku godišnje stizalo više od četiri milijarde dolara. Dijapora je i u njatežim vremenima nalazila načine da pomogne rođacima i prijateljima u domovini, izbegavajući legalne transfere banaka, zbog visokih provizija. Naši ljudi, koji rade u inostranstvu, devize uglavnom donose direktno ili ih šalju po rođacima, prijateljima ili čak preko vozača autobusa. Broj emigranata nije tačno utvrđen tako da je i količina novca koju oni šalju neprecizna, i posredno izvedena kategorija, procenjuju ekonomski eksperti. Novac koji stigne neformalnim kanalima je veliki, gotovo jednak sumi koja stigne formalnim putem. Devize koje stižu iz dijaspore održavaju socijalni status gotovo osmine populacije u Srbiji, a samo mali deo ode na pokretanje biznisa.

Među evropskim zemljama Srbija i Poljska su na drugom mestu po vrednosti doznaka, pristiglih tokom 2013. godine, pokazuju zvaničini podaci evropskog statističkog zavoda Eurostat. Te godine u Srbiju je ušlo 2,85 milijardi evra doznaka, od toga više od dve milijarde iz EU, a ostalo iz vanevropskih zemalja. Po slanju doznaka među članicama EU prednjači Francuska sa 8,9 milijardi evra, zatim sledi Italija sa 6,7 milijardi evra i Velika Britanija sa preko 6 milijardi evra a najviše doznaka stiže u Portugaliju oko 5 milijardi evra, zatim Poljsku i Veliku Britaniju. Evropska statistika pokazuje su građani EU tokom 2013. na osnovu doznaka dobili 10,3 3 milijarde evra a poslali gotovo tri puta više rodbini i prijateljima.
Izvor: Krstarica, Jelena Milenković