Доњецк – Огорчена битка за Маринку под Доњецком уверила је власти Доњецке и Луганске народне републике (ДНР и ЛНР) да је реч о увертири за обнављање ратних дејстава на југоистоку Украјине.

Кијевски режим искористио је то као повод да званично уведе у борбу тешку артиљерију која по примирју из Минска мора да се налази дубоко у позадини. О томе је званично обавештена посматрачка мисија Оебса.

Примећено је и да су амерички војни инструктори под пуном опремом напустили Јаворовски полигон код Лавова и упутили се источним правцем ка фронту. Истовремено, команда Армије Новоросије саопштила је да су код Маринке ушли у борбу са искусним борцима који се разликују од необучених војника кијевских снага. Сматра се да је између осталог реч о војницима који су током примирја повучени са фронта и прошли интензивну обуку.

Освета над цивилима

После битке за Маринку у којој је Армија Новоросије заузела положаје противника обе стране сакупљају мртве и рањене, али крију њихов број. Међутим, извесно је да је најмање 20 цивила погинуло, а 110 рањено у артиљеријској освети кијевских снага за пораз. Ватра из тешког наоружања била отворена је готово дуж целе линије фронта, а је гранатирање Маринке трајало је чак 15 сати. Жестоки артиљеријски напади забележени су још у Доњецку, Широкину, Горловци и Спартаку.

Заменик министра одбране Едуард Басурин изјавио је да би напад кијевских снага код Маринке могао да буде само маневар за одвлачење пажње пред ударом Украјинаца ка Луганску.

„Чињеница је да је напад код Маринке планиран раније у Кијеву, а могуће и на западу. О томе колику важност је та операција имала за Кијев најбоље говори чињеница да је њом лични руководио начелник украјинског генералштаба Виктор Муженко. И то не из свог кабинета, него из оближњег Краматорска. Примили смо обавештајне податке да се Муженко сада тамо саветује са својим официрима. Провокативне операције ширих размера могу да се очекују већ ових дана на луганском правцу.“

Касапница за неколико улица

У бици код Маринке кијевске снаге увеле су у бој око 2.500 људи, а Армија Новоросије око 1.500. Било је и тенковских дуела, руска диверзиона група једва се уз губитке извукла из заседе, али су их осветили вишецевни бацачи ракета који су искасапили оклопну колону Украјинаца упућену као појачање. Резултат: Армија Новоросије ушла је у Маринку и заузела неколико кључних тачака, а Украјинци су успели да поврате западне квартове.

Пробудиле су се и политичке снаге које се залажу за наставак рата. Неонацистичка организација Десни сектор чије јединице ратују у саставу снага марионетског режима у Кијеву објавиле су мобилизацију својих присталица „у вези са обнављањем бојевих дејстава на Донбасу“.

Представник Десног сектора Андреј Стемпицки саопштио је да су прекинута одсуства, а командирима резервних батаљона наређено да мобилишу људство.

„Без обзира на противљење присталица примирја ми ћемо да ратујемо „, објавио је Стемпицки.

Украјински премијер Арсениј Јацењук такође удара у ратне бубњеве. Он је оптужио Москву за обнављање сукоба и рекао да је то сигнал Кремља пред самит Г7 у Баварској. Међутим, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров упозорио је да су мински договори под сталном претњом слома због поступака кијевских власти, које беже од обавеза да успоставе директни политички дијалог са ДНР и ЛНР. САД су оптужиле Русију да сноси директну одговорност за ситуацију и запретиле појачавањем санкција. Истовремено се проносе гласине из дипломатски кулоара ЕУ да Брисел намерава да продужи санкције за годину и по дана.

И. Козарски / О. Икодиновић / Вести