Министар културе и информисања Србије Иван Тасовац отворио је вечерас у Београду други Фестивал „Мирдита, добар дан!“ којим се представља културна сцена ткзв. Косова.

„Култура нам помаже да разбијемо међусобно неразумевање, јер култура не зна за границе“, поручио је министар отварајући фестивал и указао да је без културне сарадње немогуће и замислити помирење дубоко подељеног друштва.

Он је казао да је недавно присуствовао „несвакидашњем културном догађају“ представи „Ромео и Јулија“ редитеља Микија Манојловића, у којој су српски глумци играли породицу Капулети, а албански породицу Монтеги, на својим матерњим језицима и без превода.

Тасовац је истакао да су се после представе глумци руковали с публиком, и тиме разбили позоришне баријере, али и поделе у друштву.

Фестивал је отворен уз слику прослављеног глумца Бекима Фехмиуа чије је речи цитирао глумац Бранислав Трифуновић.

Почетак фестивала обележио је мањи инцидент, када је у салу Дома синдиката ушао председник Удружења несталих и киднапованих с Косова, Симо Спасић, носећи фотографије Срба убијених током рата.

Он је сео у први ред, поред министра Тасовца, и негодовао зашто није позван на фестивал.

Убрзо су му организатори објаснили да нико није лично позиван, али да свако може да дође и да је и он добродошао, те је Спасић остао у сали.

На Фестивалу се од 19 сати приказује филм „Три прозора и вешање“ о жени коју игра глумица Ирена Цахани, силованој током рата и потом протераној из косовског села. Тај филм је вишеструко награђиван у иностранству, а холивудски часопис „Верајети“ га описао је као „критички поглед на патријархалну културу“.

Ткзв. национално позориште Косова представиће се Београду представом „Схоппинг анд Фуцкинг“, концерт ће одржати Едона Решитај, док су између осталог најављене и трибине „Нестали и нормализација односа“ и „Културна сарадња Србије и Косова“.

На програму Фестивала „Мирдита, Добар дан!“ који траје до понедељка, 8. јуна, су и мултимедијална изложба, књижевно вече, забава уз музику косовских ДЈ-ева, пројекција кратких филмова и дискусија о „седмој уметности“.

Бета