Министарство спољних послова Руске Федерације поводом обележавања 70. годишњице победе над фашизмом израдило је опсежан документ назван „Неонацизам – опасна претња људским правима, демократији и владавини права“ у којем је, у

оквиру анализе европских земаља, обухваћена и Хрватска која је прозвана због нетолеранције према Србима.

Руси, између осталог, наводе да је „агресивни национализам, етничка и верска нетолеранција усмерена првенствено против највеће мањинске групе, Срба, чији се број од 1991. смањио за две трећине“, пише Слободна Далмација.

Позивајући се на податке активиста за људска права, у извештају се тврди да је у последњих 19 година око 30.000 Срба у Хрватској прешло на другу веру, односно прихватило католичанство.

„Стручњаци кажу да је главни разлог за то жеља родитеља да спрече малтретирање деце у школи на основу њихова етничког или верског порекла“, наводи се у документу.

Руски аналитичари истичу и да се Срби у Хрватској суочавају с озбиљним административним и другим препрекама у проналаску посла и повратку имовине.

Набрајају се и појединачни случајеви ксенофобичног вандализма на православним гробљима, скидање ћириличних плоча, уништавање спомен-плоча жртвама усташког логора Јадовно на Пагу, као и скрнављење јеврејског гробља из XVI века у Сплиту.

У овом документу су Славонија, северна Далмација и западни Срем лоцирани као подручја у којима је посебно јак хрватски национализам.

Наводи се и да је бивши председник државе Иво Јосиповић упозорио на узнемирујуће трендове јачања неофашизма и неонацизма у Хрватској пред којима не би требало затварати очи.

Коментаришући тај извештај, председник саборског Одбора за људска права и права мањина Фурио Радин тврди да никад није чуо за податак да је 30.000 Срба прешло на католичанство и да се ради о неоснованим бројкама.

Радин уверава да Хрватска не може бити прозивана за неонацизам, да постоји „спорадично кокетирања с усташтвом, стадионски национализам, али да генералне оцене руског МВП-а не стоје“.

Неки од случајева који се наводе налазе се и у опсежној студији „Насиље и несношљивост према Србима у 2014. години“, коју је израдила чланица Српског народног већа и новинарка Тамара Опачић.

СНВ и Клуб заступника СДСС-а у Сабору почели су 2013. године евидентирање и праћење таквих случајева, па Опачић наводи да је прошле године забележено 82 примера етнички мотивисаног насиља, несношљивости и говора мржње против Срба, што је пораст у односу на годину раније.

„За то су криви избори јер десница предвођена ХДЗ-ом као главни политички капитал за повратак на власт користи националистичку реторику која подразумева антисрпску хистерију“, казала је Опачић.

Под лупом Руса се нашао и певач Марко Перковић Томпсон, па се у њиховом извештају оцењује да непостојање закона против историјског ревизионизма и негирање ратних злочина омогућава хрватским естрадним звездама да пропагирају усташтво, при чему истичу Томпсонов пример и његово певање „Јасеновца и Градишке Старе“, песме у којој се величају усташки покољи.

Члан Извршног одбора Хрватског хелсиншког одбора Иво Банац потврђује да у Хрватској, као и другде, има инцидената који су у вези са неофашизмом, али пита „ко су Руси да раде прозивке и са којим интересом?“.

Он сматра да закон који би бранио историјски ревизионизам не би смео да буде донет јер би ограничио слободу говора.

Лист наводи и детаље из студије СНВ-а где се налазе и фотографије и пописи графита нацистичких, фашистичких и усташких симбола и поруке којима се позива на физичко насиље према Србима, у готово свим хрватским градовима, као што су „Србе на врбе“, „убиј Србина“, „Србине, сели се“, „кољи Србе“…

Такође је наведено да је највећа концентрација увредљивих графита забележена на улицама Загреба.