Још се не зна ко је мушкарац који је преминуо у Борчи, а у чијем су изнајмљеном стану пронађена документа о терористичким акцијама.

Министар Стефановић каже да се у анализу тог случаја укључила и БИА и да ће више информација бити саопштено после истраге, уколико то буде било у интересу Србије.

Тело је из стана изнето 3. јула. Још увек се поставља питање чије? Ко је био немачки држављанин који је кратко пре смрти живео у Улици Беле Бартока 17 у Борчи.

Био би још један усамљеник пронађен тек када је из стана почео да се шири непријатан мирис, али један полицијски поглед на место његовог боравка био је довољан да преминули постане сумњиво лице.

Полицији је, кажу, требало неколико сати да из минијатурног стана изнесе све што би могло да помогне истрагу.

Пронађена су документа о терористичким нападима широм света у последњих 15 година, о кретањима руских подморница, о акцијама Исламске државе. Све су то документа које се могу наћи на интернету, тј доступна су јавности.

Осим тога нађено је и неколико лаптопова, бројни пасоши са различитим именима, картице за банке и мобилне телефоне.

Али, оно што је изазвало највећу сумњу је полицијска значка Немачке са његовим ликом и именом. Још увек није потврђено да ли је та исправа оригинал или фалсификат.

У читав случај укључена је и Безбедносно информативна агенција, а конкретне информације о Томасу Ледерстатеру, како се претпоставља да је његово право име, требало би да буду откривене после детаљне истраге.

– За сада нема индиција да је реч о насилној смрти, претпостављамо да се ради о природној смрти. Обдукција ће дати више информација о томе – рекао је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Он је додао да ће све информације и подаци који су нађени у стану немачког држављанина бити анализиране у сарадњи са Безбедносно-информативном агенцијом.

– После тога ћемо, ако буде у интересу Републике Србије, моћи да дамо више информација – рекао је министар.

Стручњаци упозоравају да класичну шпијунажу коју обављају појединци никако не треба потцењивати, без обзира што се данас у свету те службе ослањају пре свега на савремена техничка достигнућа. Увек треба проверити да ли је таква особа само имала сопствену амбицију да личи и понаша се као некаква претња или је заиста ангажована да обавља такав посао.

– Обично се шпијунажа обавља на једном терену са одређеним дијапазоном интересовања повезан за земљу и околину. Оволики обим делује неозбиљно, не делује веродостојно – наводи Богољуб Милосављевић са Правног факултета Унион.

О тајанственом комшији пред камером ни речи. Станари Улице Беле Бартока само су нам у пролазу добацивали да се скоро доселио, да је ретко излазио из стана и да ни са ким није причао.

Б92

фото: Блиц, М.Миланковић