Шестомесечни пад вредности пласмана наше робе на ово велико тржиште последица је смањења продаје главних извозних артикала

Укупан српски извоз у Руску Федерацију у првих шест месеци 2015. године био је мањи за 322 милиона долара, што је, према подацима Привредне коморе Србије, 33 одсто мање него у истом периоду претходне године. У исто време, извоз пољопривредно-прехрамбених производа достигао је

122 милиона долара, што је за 5,8 више него у првом полугодишту 2014.

Пад српског извоза на ово велико тржиште последица је пада пласмана главних извозних артикала из Србије, кажу у ПКС.

Тако је извоз женских чарапа у првој половини ове године, у поређењу с истим периодом прошле, опао за 40, покривача подова 53, лепка 40, подних плоча 87, а спољних аутомобилских гума 44 процента.

Укупна трговинска размена у овом периоду износила је 1,26 милијарде долара, што је 23 одсто мање него од почетка јануара до краја јуна 2014. године. Пад је регистрован и у нашем укупном шестомесечном увозу из Русије, који је вредео 943, што је смањење од 18,5 одсто. Тако је наш дефицит у робној размени са овом земљом у првом полугодишту, са прошлогодишњих 670,9, смањен на 620,7 милиона долара.

Санкције земаља Европске уније, САД и других држава Запада због кризе у Украјини према Русији у мају 2014. и руска забрана увоза из тих земаља у јулу, као и велики пад рубље од краја септембра 2014. до краја јануара ове године нанели су штету и српској привреди.

Насупрот очекиваном повећању извоза Србије у Русију, после четворогодишњег просечног раста од 33 одсто, наш укупан извоз у 2014. години у ову земљу од 1,03 милијарде долара био је три процента мањи него 2013.

До пада вредности укупног пласмана српске робе на руско тржиште у прошлој години дошло је упркос великом повећању извоза пољопривредно-прехрамбених производа. Србија је у Русију у 2014. извезла храну за 307,6 милиона долара, што је за 66,7 одсто више него у 2013. години. Према подацима Управе царина, и прошлогодишњи мали пад нашег извоза последица је пада главних извозних артикала.

Судећи по подацима за првих шест месеци, пад српског извоза у Русију у овој години у поређењу са прошлогодишњим биће вишеструко већи, иако извоз пољопривредно-прехрамбених производа и даље расте, а из ПКС указују и на повећање броја фирми које тамо извозе, као и разноврсности производа.

Упућени тврде да је за заустављање пада вредности српског извоза у ову велику земљу неопходно да се опорави извоз индустрије, нарочито страних компанија које имају фабрике у Србији. Али, раст извоза главних извозних артикала у наредних шест месеци је неизвестан после јунске одлуке земаља Европске уније да за шест месеци продуже санкције Русији „због нарушавања суверенитета и територијалног интегритета Украјине”.

Извоз српске хране у Русију је много извеснији. Руски председник Владимир Путин потписао је 24. јуна наређење о продужавању забране увоза хране из западних земаља за још годину дана.
А. Микавица