Извршни савет Унеска већином гласова предложио је да Косово буде примљено у ту организацију. За предлог је гласало 27 чланова тог тела, против је било 14, колико је било и уздржаних. Представници Русије и Кубе, уз подршку Индонезије, покушали су да одложе изјашњавање, а коначну одлуку о томе да ли ће Косово бити примљено у ту организацију донеће Генерална конференција Унеска, која ће бити одржана од 3. до 18. новембра. Представник Кубе,

потом затражио паузу, јер је према његовом мишљењу, прекршена процедура. У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајући у виду да „Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима“. РТС преноси и да је Косово на седници Извршног савета Унеска представљено без симбола, а у згради Унеска налазио се и косовски шеф дипломатије Хашим Тачи, који је ушао на седницу, али убрзо и напустио салу.

Резултат гласања у Извршном савету Унеска

За: Авганистан, Албанија, Немачка, Аустрија, Белизе, Салвадор, Уједињени Арапски Емирати, Естонија, САД, Француска, Габон, Гамбија, Гвинеја, Италија, Кувајт, Црна Гора, Пакистан, Холандија, Доминиканска Република, Чешка, Велика Британија, Сент Китс и Невис, Шведска, Чад, Тајланд, Того, Македонија.

Против: Ангола, Аргентина, Бразил, Кина, Куба, Еквадор, Шпанија, Етиопија, Русија, Индија, Мароко, Мексико, Намибија, Нигерија.

Уздржани: Алжир, Бангладеш, Египат, Индонезија, Јапан, Малави, Мали, Маурицијус, Мозамбик, Непал, Уганда, Папуа Нова Гвинеја, Јужна Кореја, Тринидад и Тобаго.

У сали нису били присутни представници Туниса, Туркменистана и Украјине.

Предлог пријема Косова била је 43. тачка дневног реда 197. заседања Извршног савета, а о евентуалној одлуци да се Косово прими у чланство Унеска расправљаће се на Генералној конференцији од 3. до 18. новембра, а одлучивати двотрећинском већином између 195 држава-чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.

Како преносе медији, расправа о предлогу пријема Косова у Унеско била је затворена за јавност, али се након ове одлуке очекују и саопштење и највероватније тонски снимак тог дела 197. седнице Извршног савета.

Државни, научни и црквени врх Србије сагласио се јуче да је пријем Косова у Унеско неприхватљив, а петицију против пријема Косова у ту организацију је у кратком року потписало више од 100.000 људи.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је јуче да Србија чини све могуће напоре како би спречила пријем Косова у Унеско, као и да су шансе Србије много веће на Генералној конференцији.Председник Србије Томислав Николић изјавио је да данас не очекује повољну одлуку са заседања Унеска у Паризу, али да ће Србија наставити да се бори да Косово не постане члан те организације, јер предстоји Генерална скупштина Унеска.

Генерална конференција Унеска ће бити одржана од 3. до 18. новембра.