Број избеглица које долазе у Немачку је последњих дана знатно порастао, саопштио је Томас де Мезијер, министар унутрашњих послова. Због тога с једне стране расту тензије у вези с избегличком кризом, док би, с друге стране, својеврстан вентил за Немце требало да буде нови закон о убрзаној азилантској процедури.
Колико се Немцима жури да колико-толико уведу ред у настали хаос с избеглицама сведочи и чињеница да је закон почео да се примењује и пре званичног ступања на снагу 1. новембра!
Министар Мезијер је изразио задовољство због тога што ће депортација избеглица бити далеко олакшана, а говорио је и о десетинама хиљада одбијених захтева азиланата с Балкана који ће морати да напусте Немачку до краја године!
Нови закон у основи предвиђа поједностављење процедуре за враћање одбијених азиланата. Прећутно, он се односи углавном на избеглице с Балкана, па је претходни корак у том смислу било стављање Косова, Албаније и Црне Горе на листу сигурних земаља порекла, док су на тој листи већ Србија, Македонија и Босна и Херцеговина. Осим тога, закон предвиђа да се избеглице дуже задрже у првим прихватним центрима уместо да им се одмах додели трајни смештај, а о томе да ли ће током боравка добити новчану помоћ или само помоћ у материјалним добрима одлучиваће покрајине. Број запослених који ће радити на обради захтева за азил је утростручен, а приликом депортација више неће бити најава као досад, као ни обуставе враћања избеглица у зимском периоду.
Пресек одбијених захтева по немачким покрајинама
Баден-Виртемберг 6946 1766
Баварска 9029 3000 (30.000 захтева није обрађено)
Берлин 2126 618
Бранденбург 3204 321
Бремен 608 30
Хамбург 2675 364
Хесен 6771 1668
Мекленбург-Форпомеранија 1523 700
Доња Саксонија 5668 701
Северна Рајна – Вестфалија 14381 3000
Рајнланд-Пфалц 3764 362
Сарланд 435 221
Саксонија 5079 1050
Саксонија-Анхалт 2261 728
Шлезвиг-Холштајн 1314 502
Тирингија 1297 177
* Према писању „Билда“
Очекивања покрајинских власти су различита. Једни инсистирају на добровољном одласку људи којима је одбијен захтев за азил и не желе да форсирају „масовни депортацијски акционизам“, други закон виде „само као меру, док ће и даље сами морати да отклањају препреке“, док је за треће закон „важан сигнал да се убрза процедура и да се одбијени азиланти што брже врате у земље порекла“.
У дискусији о бржој депортацији лажних азиланата, влада у Баварској, као једној од покрајина које су најоптерећеније избеглицама, такође је појачала притисак. Министар унутрашњих послова Јоахим Херман захтевао је од свих градоначелника и надлежних служби листу како би могао да се „подигне такт депортација“, који се првенствено односи на избеглице с Балкана.
Због претњи протерани у Србију
После инцидента у избегличком смештају у Хамбургу, 12 људи је по хитном поступку враћено у Србију. Четворо је отпутовало прошлог четвртка копненим путем, а преосталих осам је у суботу депортовано авионом, саопштило је Министарство спољних послова. Хамбуршка сенаторка за социјална питања Мелани Леонард је у интервјуу за „Хамбургер Абендблат“ навела да је ова група претила управи избегличког центра. Чак је дошло и до претњи смрћу, како је рекла, како би се присилно издејствовао премештај у неки други објекат.
Ова квота би, међутим, за неке могла да буде разочаравајућа, пише „Зидојче цајтунг“. Тако, на пример, у округу Фрајзингу, од 1.700 тренутних избеглица око три одсто је с Косова и из Албаније, 76 одсто избеглица је из Нигерије, Авганистана, Пакистана, Сирије и Еритреје, а остало су Ирачани и Иранци.
Авганистанци велики проблем
Министар Томас де Мезијер је истакао да све више избелгица долази из Авганистана.
– То је неприхватљиво. Сви они који долазе код нас као избеглице из Авганистана не могу да очекују да ће остати у Немачкој – рекао је Мезијер.
Он је подвукао да то не значи намеру да ће Авганистан бити проглашен сигурном земљом порекла, већ потребу да млади људи и средњи слој остану у мирним регионима у земљи и наставе да је изграђују.
Б. Божин – Вести