U Makedoniji je, tiho i bez veće pompe, počela predizborna kampanja za prevremene parlamentarne izbore zakazane za 5. jun. Na tim izborima učestvovaće samo vladajuća VMRO-DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog, što znači da će na višestranačkim izborima Makedonci glasati samo za jednu partiju.

Predizborna kampanja bez ostale tri najveće stranke navela je i EU da zaključi kako tako izabrana vlada ne bi bila kredibilna ni za jednu međunarodnu instituciju.

Ako ovo nije blef VMRO-DPMNE i ukoliko stranka Gruevskog ipak sama izađe na izbore 5. juna, Albanci će sigurno tražiti redefinisanje Makedonije u kojoj već funkcionišu paralelne institucije dve najveće etničke zajednice.

– Nijedan politički sistem, ni jednopartijski, ni višepartijski od 1945. godine nije bio bez predstavnika Albanaca. Potpuno isključivanje Albanaca predstavlja ulazak u maglu, a realna je opasnost po stabilnost zemlje. Ovo s pravom može otvoriti proces u kojem bi Albanci tražili drugačije regulisanje odnosa unutar Makedonije – smatra politički analitičar Naser Ziberi.

Prema oceni univerzitetskog profesora Joveta Kekenovskog, odluka VMRO-DPMNE da sami izađu na izbore predstavlja izdaju državnih interesa jer to otvara prostor divljanju drugih nacionalističkih i ekstremističkih partija. Te partije, smatra Kekenovski, sada mogu da se pojave i kažu:

„Ako može Gruevski da sam ide na izbore, onda ćemo i mi da napravimo izbore na svojoj teritoriji“.

Pogodno tlo za federalizaciju Makedonije odavno je stvoreno jer u zemlji već postoji paralelan obrazovni sistem na makedonskom i albanskom jeziku, paralelno zdravstvo, privredne komore, operatori mobilne telefonije… Podele postoje i u kulturi, a paralelno se odvijaju dva procesa, ne ka integraciji i ujedinjenju, već ka podeli i federalizaciji Makedonije.

Besa, nedavno formirana partija Albanaca u Makedoniji upozorava da bi novonastala politička situacija u zemlji nalagala redefinisanje Makedonije, čime bi se onemogućilo da bilo koja partija zloupotrebljava državne institucije.

(Vesti-onlajn)