JUBA – Slovenski borec za človekove pravice Tomo Križnar je ponovno zašel v navzkrižje z zakonom na črni celini. Nemški diplomat, ki je v stiku z našim popotnikom, je potrdil, da se Križnar dobro počuti, to pa pravi tudi naše zunanje ministrstvo.
Poiskali smo nekaj fotografij o razmerah v južnosudanskih zaporih, kjer naj bi bil zaradi prepovedanega snemanja zaprt Križnar. Po fotografijah sodeč, so razmere v tamkajšnjih zaporih zelo slabe,
zaporniki pa vidno podhranjeni.
Na slabo stanje opozarja tudi AI
Zaporniki dobijo hrano le enkrat ali dvakrat na teden in malo vode, zato jim grozi smrt zaradi lakote in žeje. Poleg tega jih vojaki večkrat pretepajo, so sporočili iz organizacije Amnesty International (AI). Po njihovih informacijah je zaradi slabih razmer v priporu v Goromu, okoli 20 kilometrov južno od Jube, umrlo več zapornikov. Tam so od lanskega novembra glede na satelitske posnetke štirje zabojniki, v katerih so zaporniki. Večinoma gre za civiliste, ki so osumljeni povezav z opozicijo ali uporniškimi skupinami in nimajo dostopa do sorodnikov, odvetnikov ali sodišča.
Ni prvič
To je že tretje zaprtje našega popotnika, ki je notranjosti zaporniških celic po svetu spoznaval že v preteklosti. Leta 2006 je v sudanskem zaporu preživel kar 45 dni, prijeli pa so ga, ko je želel nezakonito vstopiti v državo. Leta 2003 so ga zaprli že v Etiopiji zaradi gibanja na omejenem območju. Takrat ga je slovenskim diplomatom uspelo izvleči iz ječe, kako bo tokrat?
Avtor: STA, Pe. J.