Приштина одбија разговор о рударском комбинату који сматра косовском имовином, а Марко Ђурић истиче да ће се Србија користити сва правна, политичка средства и све демократске, парламентарне и ванпарламентарне методе борбе да би заштитила своју имовину у покрајини

Које ће конкретне политичке и правне мере предузети Београд после одлуке косовске скупштине да конфискује комбинат „Трепча” и поводом бриселског споразума о

телекомуникацијама, биће познато после седнице Владе Србије која ће се одржати у уторак.

Премијер Александар Вучић је о овом проблему разговарао са најближим сарадницима, министрима у Влади Србије, директором Канцеларије за КиМ и појединим амбасадорима држава чији би став могао да утиче на разрешење ситуације око покушаја Приштине да отме „Трепчу”.

Док јавност чека одлуку државног врха о даљим корацима, Марко Ђурић уверава да ће Београд користити сва правна, политичка средства и све демократске, парламентарне и ванпарламентарне методе борбе да би заштитио своју имовину у покрајини.

„Зашто се усваја нешто што је неспроводиво? Можемо очекивати веома избалансиране и пажљиво промишљене одлуке настале после сагледавања свих аспеката ситуације. Биће узета у обзир ситуација на КиМ и неопходност очувања добрих односа са свима у међународној заједници”, рекао је Ђурић.

Први корак је већ направљен јер је из Немањине 11 послато писмо у Брисел у којем су објашњене штетне последице одлуке покрајинског парламента. Из седишта ЕУ наводе да су примили на знање закон који је о „Трепчи” усвојила косовска скупштина и истичу да је Брисел спреман да посредује у разговорима Београда и Приштине о свим темама о којима две стране постигну сагласност и ако се то нађе у агенди дијалога. Судећи по овом одговору Маје Коцијанчич, портпаролке Европске комисије, о отимању „Трепче” две делегације неће разговарати јер косовски политичари одбацују такву могућност. Они су Трепчу прогласили косовском имовином и тврде да је то готова ствар.

„Јасно смо ставили до знања да се о имовини Косова неће разговарати у Бриселу. Ми нећемо пристати да разговарамо о Трепчи у Бриселу и то је црвена линија коју нећемо прећи”, рекао је Иса Мустафа, премијер Косова.

То је вероватно и разлог зашто Београд размишља да ово питање пребаци на ниво Уједињених нација и да се о томе разговара на седници Савета безбедности УН. Председник косовског парламента Кадри Весели сматра да је то бесмислено и да нема разлога да се о томе разговара у Бриселу и Њујорку. Он је у присуству рудара у јужном делу „Трепче” потписао закон о „Трепчи” и каже да Ђурић не треба тиме да се бави.

Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун уверава пак да се проблем „Трепче” не може решити без Србије и сматра да ће Брисел пре или касније морати да реагује, имајући у виду да је влада послала писмо у коме је објаснила штетне последице одлуке о „Трепчи”.

„За Владу Србије овај закон није обавезујући и он неће бити прихваћен, јер ’Трепча’ не може да се узима на силу”, рекао је Дрецун и навео да је све што се дешава са имовином „Телекома” и „Трепчом” покушај Приштине да наметне преседан, јер немају ниједан доказ да су они власници имовине Републике Србије на Косову и Метохији. Он је најавио да ће се о овом проблему ускоро разговарати и на седници скупштинског одбора за КиМ.

   

Маја Коцијанчич, портпаролка Европске комисије, истиче да су примили на знање закон који је о „Трепчи” усвојила косовска скупштина и да је Брисел спреман да посредује у разговорима Београда и Приштине о свим темама за које две стране постигну сагласност и ако се то нађе у агенди дијалога
     

За статус „Трепче” подједнако су заинтересовани Београд и Приштина, али из различитих разлога. Србија жели да око три хиљаде радника, колико их ради у комбинату „Трепча север”, настави с радом јер је то једини начин да они остану да живе у покрајини. С друге стране, Приштина сматра да је „Трепча” златна кока која би могла да помогне да се покрене косовска привреда.

Да то и није баш тако, наводи „Коха диторе”, која преноси анализу економских стручњака из Приштине који су закључили да „Трепча” дугује више од 1,7 милијарди евра. Они су нагласили да је, упркос овом дугу, Приштина наводно нашла купца за посрнулог гиганта. Бранимир Стојановић, заменик косовског премијера, који је замрзао своју функцију, каже да нема такве информације, али да га то не би зачудило. Он је упозорио да ће Албанци морати да схвате колико је питање „Трепче” важно за Србе.

„Ако остану глуви и неми, моја препорука ће бити да напустимо владу. Неко је решио да демонстрира политичку силу и донета је политичка одлука без размишљања о радницима”, рекао је Стојановић.

Он каже да ће замрзавањем учешћа српских представника приштинске институције изгубити легитимитет и да ће то бити знак да се не поштује демократија и да се не слуша шта Срби говоре. „Јасно је да се оваквим одлукама негира право Срба да одлучују о било чему и питањима која су од интереса за наш народ”, навео је Стојановић.

Осим тројице српских министара у косовској влади, свој статус је такође замрзло и 10 посланика Српске листе, чији потез је шеф владајућег Демократског савеза Косова Исмет Бећири оценио као уцену.

„Немамо званичну најаву да ће да нас бојкотују, али не мислим да тако нешто да може да стави у ризик рад владајуће коалиције јер влада има довољан број гласова и наравно да је наш интерес да заједнице буду део институција, али треба да се науче да уценама и претњама не могу да намећу решења”, казао је Бећири за „Зери”. Заменик министра за локалну самоуправу у влади Косова Бајрам Гецај каже да од посланика Српске листе нису званично добили да ће замрзнути свој статус у Скупштини Косова.

„Видећемо шта ће се дешавати сутра, да ли ћемо добити званично упозорење за ово. Ако је то истина, требало би да нешто написмено од њих добијемо, а онда ћемо сести и разговарати и видети како да то питање решавамо”, рекао је Гецај за Радио Слободна Европа.