Iza hapšenja bivšeg ministra Gorana Kneževića, koji je 13 meseci držan u pritvoru, stajao Bojan Pajtić. Pajtić: Nisam se sreo s Pušićem. Voleo bih da oslobode Kneževića. Knežević: Istina je, Pajtić je izvršitelj

BEOGRAD - Organizovana družina.

Vrh srpske policije, njen kriminalizovani i politizovani deo, godinama primenjuje isti mehanizam uplitanja u politička dešavanja, a jedna od njihovih žrtvi bio je i bivši ministar Goran Knežević, saznaje Kurir!

Kako objašnjava izvor Kurira iz MUP, pripadnici „policijske mafije“ na taj način su štitili svoje interese, ali je ta sprega omogućavala i nekim političarima da naručuju političke „likvidacije“ suparnika.

Dogovor pao u "Maderi"

- U slučaju hapšenja Kneževića, tadašnjeg gradonačelnika Zrenjanina iz redova DS, profitirao je Bojan Pajtić, šef vojvođanskog DS. Knežević je uhapšen 1. oktobra 2008. pod optužbom za zloupotrebe u dodeli građevinskog zemljišta, ali je pred Specijalnim sudom oslobođen optužbi 1. novembra 2012. Fingiranom istragom čovek je smešten u pritvor, gde je odležao 13 meseci. Javna je tajna da je iza toga stajao Pajić uz pomoć svog čoveka u MUP Bogdana Pušića - kaže izvor Kurira.

Razlog je bio Pajtićev strah da bi Knežević mogao da ga ugrozi.

- Knežević je bio sve jači u vojvođanskim odborima, pobedio je 2008. na izborima i reizabran je za gradonačelnika u drugom mandatu, bio je blizak Tadićev saradnik, zaslužan je za privlačenje investicija, dobio je nagradu „Gradonačelnik s vizijom“. Uvek se protivio secesionizmu u Vojvodini, za razliku od Pajtića, koji je i Deklaracijom o zaštiti ustavnih prava pokrajine potvrdio svoje separatistizam. Pajtić je procenio da mu je Knežević pretnja i rešio je da ga uruši - priča naš sagovornik i nastavlja:

- Imajte u vidu da je saradnica Pajtića i Dušana Elezovića Gordana Pušić, supruga Bogdana Pušića, zamenika načelnika UKP, koji je lično odredio ko će hapsiti Kneževića - izvesni Trajković iz SBPOK. Samo dva dana pred hapšenje u beogradskom restoranu „Madera“ videli su se Pajtić i Pušić - kaže naš izvor.

Goran Knežević kaže za Kurir da je očigledno da je u proteklom periodu postojala sprega politike i policije.

- Ima sijaset primera da je politika bila nalogodavac za izvršenje političkih hapšenja, koja su bila politička strategija stranaka na vlasti. To sam rekao i na sudu - navodi Knežević. Na pitanje da li je on bio žrtva takve političko-policijske strategije, konkretno Pajtića i direktora policije Milorada Veljovića, on odgovara:

- Pajtić je bio samo izvršitelj. Razlog tome je što se moja koncepcija razvoja Vojvodine razlikovala od zvanične koncepcije pokrajinske vrhuške s Pajtićem na čelu.

Bojan Pajtić je odgovorio da nije povezan sa hapšenjem Kneževića, a na naše pitanje da li se video sa Pušićem dva dana pre tog događaja, Pajtić je rekao:

-Nisam. Ipak, voleo bih da Knežević na kraju bude oslobođen, na drugom stepenu.

Pare u sefu

Krunski dokaz protiv Kneževića bilo je 236.000 evra pronađenih u njegovom sefu, od čega je 160.000 bilo „para DS“.

- Svi u DS su znali za taj novac. Dušan Elezović, bliski Pajtićev saradnik, imao je ulogu da svakodnevno bude na vezi s Kneževićem, ispituje koliko je novca u sefu. Policijska mafija je od njih i dobila tu informaciju. Čoveku su smestili, a Tadiću i javnosti ga predstavili kao kriminalca - kaže izvor Kurira.

Knežević tražio da mu se vrati „njegov“ novac

Da je hapšenje bilo montirano pokazuje i to što je Knežević, optužen za to da je novac pronađen u njegovom stanu njegov lični, tražio naknadno da mu se cela svota vrati.

- Knežević je zbijao šale na račun optužnice. Znao je da novac pripada stranci i tražio je da mu se novac po okončanju procesa vrati - ako je već njegov, a kad mu bude vraćen, daće ga u humanitarne svrhe.

- Bilo je jasno da nemaju dokaze, da im je optužnica slaba, zato su ga toliko i držali zatvorenog.

Dačiću, zašto ćutiš 12 dana

Ministar policije Ivica Dačić dvanaesti dan ćuti o pisanju Kurira o kriminalizovanom delu MUP. Kurir je pokušavao da dobije komentar o tekstovima objavljenim o aferama u policiji, ali u tome nije uspeo.

1 Zašto izbegavate da se oglasite povodom zloupotreba u vašem ministarstvu o kojima je Kurir pisao?

2 Da li vas iz direkcije policije ucenjuju pa se zato ne oglašavate?

3 Ako nemate kapaciteta da se sa ovim izborite, zašto niste inicirali sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost?

 

12.09.2013.

Autor: Ekipa Kurira