За аутоматско покретање поступка пред Уставним судом, ДСС је сакупила 25 потписа посланика у Скупштини Србије, навео је Петковић.
Портпарол ДСС је додао да је та странка Уставном суду Србије до сада поднела шест предлога за оцену уставности више уредби Владе, као и закључених споразума у Бриселу, захтевајући да суд донесе одлуку да ли је у овим случајевима прекршен Устав.
Против подела, изабрати најбоље.
Из Епархије рашко-призренске саопштено је јуче да је „у овом тренутку најважније да предстојећи окупаторски избори на КиМ не буду у служби разједињавања и подела међу српским народом“.
У саопштењу се истиче да на изборима 3. новембра „треба изабрати оне који су најбољи, који уживају поверење народа и који ће најодговорније радити поверени им посао, а не руководити се уским партијским и личним интересима“.
Епархија је „забринута због све већих тензија поводом избора, посебно поводом забране приштинских институција да представници државе Србије долазе на КиМ“.
“Иако је реч о најбитнијим уставним питањима којима се решава будућност и судбина Србије, Уставни суд срамно ћути. Једини посао Уставног суда је да штити Устав Србије, а видимо да је председник Уставног суда Драгиша Слијепчевић под страхом од садашње власти.
Ако се плаши председник Уставног суда од власти, какву онда он поруку шаље обичним грађанима”, навео је Петковић.
Додао је да подношењем предлога Уставном суду, ДСС и званично почиње кампању против избора на Косову и Метохији.
“Излазак на лажне изборе, излазак је из Србије и ту истину треба да зна сваки наш грађанин”, оценио је Петковић.
ГИ Српска : Вулин смета пошто уједињује Србе
Грађанска иницијатива Српска критиковала је наводе потпредседника окупаторске шиптарске Скупштине Косова Петра Милетића, који је функционер СЛС, да је министар без портфеља Александар Вулин испровоцирао забрану посета српских званичника.
“Очито некоме смета што Александар Вулин окупља и уједињује Србе на Косову и Метохији, којима је још стало до очувања свог идентитета”, наводи се у саопштењу.
Милетић и странка којој припада не чине корпус Срба који желе да очувају свој идентитет на Косову и Метохији, наглашава ГИ Спска, додајући да су се они стопили са онима који Србима одузимају основна људска права, право на кретање, право на комуникацију, а сада им смета и то што представници Србије долазе на Косово и Метохију и позивају Србе да се окупе око идеје опстанка.
Стога је Милетићу и његовој странци страно залагање Александра Вулина, Владе Србије и председника државе Томислава Николића, додаје се у саопштењу.
ГИ Спска је “изразила захвалност” Милетићу и његовој странци што су открили позадину одлуке косовске владе о забрани доласка српских званичника на Косово и Метохију током предизборне кампање, те истиче да не сумња да су Милетић и његови сарадници у странци и у окупаторским шиптарским косовским институцијама инспирисали Тачијеву Владу да уведе забрану званичницима из Београда.
Милетићева СЛС је коалициони партнер ДПК-а окупаторског премијера Хашима Тачија.Vucic Dacic NikolicПриштина тврди: „Црвено“ само за Ивицу Дачића
На све чешће „претње“ државних званичника Србије да би Београд могао да преиспита позитиван став према локалним шиптарским окупаторским изборима, које Приштина организује за 3. новембар, висока представница ЕУ Кетрин Ештон одговорила је јуче заказивањем новог састанка српског премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија 7. октобра у Бриселу.
Како је саопштено из кабинета Ештонове, у понедељак би требало да се разговара о напретку у примени Бриселског споразума, посебно у периоду до Тачијевих избора на Комету.
У Београдуније било могуће утврдити да ли ће о наставку „премијерских“ преговора одлучивати сам Дачић, Влада Србије или државни „труст мозгова“. Иако је из Тачијеве владе саопштено да је српска радна група јуче бојкотовала састанак о слободи кретања, где је требало да се разговара и о „отварању нових граничних прелаза између две земље“, бриселски извори Данаса тврде да је позив Ештонове „понуда која се не одбија“. Према незваничним сазнањима нашег листа, поред Дачића, у понедељак би у Брисел могао да оде и потпредседник Владе Александар Вучић, јер се у ЕУ процењује да се политичко-безбедносна ситуација на КиМ погоршава, у чему, наводно, и Београд има удела.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је јуче у Стразбуру, после састанка с високим званичницима Савета Европе, да ће „Београд покушати да, уз сарадњу са ЕУ, промени одлуку приштинских институција о забрани посете српских званичника КиМ у време предизборне кампање“. Николић је најавио да ће у супротном српска страна „размотрити да ли треба даље да учествује у преговорима“. Шеф државе сматра да је понашање Приштине „предстојеће изборе учинило нерегуларним“.
Током јучерашњег дана и званична Приштина је „ретерирала“ у изјавама. После тврдње окупаторског шиптарског шефа дипломатије Енвера Хоџаја да је одлука владе у Приштини да се српским званичницима не дозволи улазак током изборне кампање „коначна, без обзира на притисак који ће Београд вршити на Брисел“, преко Радија Слободна Европа огласио се Тачијев саветник Беким Чолаку тврдњом да „та забрана није на снази“.
Чолак и шиптарска окупаторска министарка за европске интеграције Вљора Читаку кажу да је у питању „неспоразум“. Тачијев саветник објашњава да досадашња процедура, коју су раније договорили Београд, Приштина и ЕУ, остаје на снази и да ће „сваки захтев за посету званичника Србије шиптарски званичници третирати појединачно и да ће њихов одговор зависити од околности и ситуације“.
Вљора Читаку преко Твитера поручује да се забрана односи само на Ивицу Дачића, али не наводи разлоге за то. У Приштини Данас није добио одговор да ли ће лакше од Дачића проћи Вучић, кога би, према речима шефа владине Канцеларије за КиМ и министра без портфеља Александра Вулина, „косовски Срби највише волели да виде на терену“. Нашем листу незванично је речено да је Дачић заправо „колатерална штета“, јер је његов захтев за посету Штрпцу дошао у тренутку повишене температуре изазване Вулиновим изјавама, понашањем, па и одевањем.
Иако прст на Вулина упиру Приштина и међународна заједница незванично, а отворено представници српских листа пријављених за шиптарске окупаторске изборе, осим Грађанске иницијативе „Српска“, коју Београд подржава, шеф Канцеларије за КиМ негира да је крив за насталу ситуацију. Вулин такође каже да нема ничег спорног у његовом позиву да се гласа за листу „Српска“.
(Танјуг, Данас)