Београд – Опрема за шпијунирање грађана путем интернета лоцирана је у Србији, али се не зна ко је поседује, упозорава експертска организација „Шер дифенс“ из Новог Сада. Наиме, како истичу представници ове невладине организације, која се бори за људска права у дигиталном свету, Србија се, према подацима из извештаја канадске

организације „Ситизен лаб”, која се бави праћењем ширења система за дигитално надгледање, нашла међу земљама у којима је лоциран софтвер „фин фишер“, који омогућава праћење комуникације путем мејлова, различитих четова и Скајпа.

„Иако се зна да су представници компанија које продају овај софтвер долазили у Србију, још увек нема података о томе ко је ову опрему купио. На основу извештаја који је објавио „Викиликс“, можемо да закључимо да су се представници компанија које продају опрему за надзор у Србији задржали довољно дуго да могу да продају алат за надзор и да спроведу обуку. Иако постоје јасне индиције да је могло да дође до куповине опреме за надзор, и то вероватно од компаније „Тривицор ГмбХ”, не знамо ко је купац“, наводи Јелица Дојчиновић из организације „Шер дифенс“.

У овој организацији истичу да је „Викиликс“ објавио документ у којем се показује да су у последњих годину дана, а посебно у августу ове године, у Србији боравили представници компанија које се баве продајом различитих алата за надзор. До овог податка „Викиликс“ је дошао тако што је, како истичу у „Шер дифенсу“, пратио кретања представника компанија „Гамма Интернатионал“, „Тровицор“ и „Хацкинг Теам“ коришћењем истих система надзора које они производе и тако их лоцирао у више земаља међу којима је и Србија.

Према речима представника „Шер дифенса“, сваки појединац може да буде „мета” неовлашћеног надгледања комуникација.

„Шпијунирање се врши преко софтвера („фин фишер“/“фин спај“) који омогућава праћење комуникација путем мејлова, различитих четова, Скајпа преко веб камере и микрофона, преузимањем података са хард диска, као и лоцирање. Тај софтвер подржава више оперативних система, као што су „windows“, „Мац ОС“, „linux“, а постоје и верзије за паметне телефоне помоћу којих може да се приступи разговорима и СМС-овима“, објашњавају у „Шер дифенсу”.

Питања о набавци опреме за надзор послали смо и Министарству унутрашњих послова, које у свом саставу има Сектор за аналитику, телекомуникације и информационе технологије, међутим, до закључења броја нисмо добили одговоре.

Шабић и Јанковић већ упозоравали на лошу ситуацију

Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја, истиче да о овом конкретном случају не може ништа да каже, али да је он заједно са омбудсманом Сашом Јанковићем у више наврата упозоравао одговорне и јавност на забрињавајућу ситуацију у вези са применом мера надзора електронске комуникације.

„И тада смо упозорили да је ситуација таква да подразумева ризике могуће повреде права великог броја грађана и истом приликом смо сугерисали примену пакета од 14 мера да би се та ситуација поправила“, наводи Шабић, који додаје да се и тада надзор над комуникацијама може вршити само када за то постоји ваљана судска одлука.

Кршење основних људских права

Како истичу у „Шер дифенсу”, уколико би се могло утврдити да постоји неовлашћено пресретање комуникација односно задржавање и обраде личних података појединца које врши државни или приватни субјекат, то би свакако значило да је дошло до кршења права на приватност.

„То је основно људско право, загарантовано Уставом Србије, али и међународним документима. Право на приватност може да буде нарушено тако што се овај софтер убацује на разне начине, почев о наједноставнијег отварања мејла до скидања неког материјала, било аудио, видео или другог фајла“, наводе у овој организацији и додају да се овом опремом могу шпијунирати и разговори преко Скајпа и СМС-ови преко мобилног телефона.

А. Медаковић / Ало