Urad varuha človekovih pravic je danes podprl projekt romske gostilne v Mariboru, ki že nekaj dni dviguje prah v tem mestu, predvsem pa v mestni četrti Magdalena.
Projekt romske gostilne v uradu varuha človekovih pravic ocenjujejo kot dober prispevek k ustrezni integraciji Romov v
skupnost, nenazadnje je bil kot tak deležen pozornosti tudi v tujini. "Aktivna in uspešna vključitev Romov na trg delovne sile jih lahko izključi iz sistema prejemnikov socialnih pomoči in ovrže stereotipe o njihovih prevladujočih lastnostih," so zapisali.
Urad varuha zato še posebej poudarja pomen strpnosti in opozarja, da ni dopustno preganjati ljudi iz določenih dejavnosti ali območij le zaradi njihovih osebnih okoliščin. V uradu verjamejo, da bo z ustreznim dialogom med lokalno oblastjo in občani projekt, ki je zaradi svoje naravnanosti vreden pohvale, zaživel in imel posnemovalce tudi v drugih okoljih.
Kot so še danes sporočili iz urada varuha človekovih pravic, so se iz medijskih poročil seznanili, da krajani mestne četrti Magdalena nasprotujejo odprtju gostinskega lokala v njihovem okolišu in v ta namen zbirajo podpise, s katerimi naj bi izrazili tudi podporo načrtovanemu projektu medgeneracijskega centra.
Ob tem v uradu poudarjajo, da projekt restavracije Romano Kafenava v organizaciji združenja Epeka skuša s prijemi socialnega podjetništva premostiti kar nekaj družbenih ovir. Omogočiti želi večjo zaposljivost romske populacije, ki je med najslabše zaposljivimi tudi zaradi diskriminacije zaradi njihovega etničnega porekla ali celo večplastne diskriminacije, poudarjajo v uradu varuha.
Danes ob 18. uri je napovedan tudi prvi zbor občanov, ki nasprotujejo novi gostilni.
Spletno uredništvo VEČER.COM