На редовној, 16. седници Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Републике Србије, посвећеној актуелном положају српске заједнице у Републици Словенији, истакнуто је да су основни проблеми наших сународника у тој бившој југословенској федералној јединици непризнавање статуса мањине као и брисање из регистра

пребивалишта. Према речима члана Надзорног одбора Савеза организоване српске дијаспоре Словеније генерала Милана Аксентијевића два су главна проблема Срба у Словенији. Први је непризнавање статуса националне мањине који би им омогућио нормалан живот и репродукцију српства на том простору, а други проблем, који је актуелан већ двадесет година, јесте проблем "избрисаних".

Говорећи за Програм за дијаспору РТС-а генерал Аксентијевић је истакао податак да је Република Словенија организовано и плански избрисала 25671 човека, жену и дете, који су, како они објашњавају припадници других народа и народности из република бивше Југославије.

Председник друштва Десанка Максимовић и такође члан Савеза организоване српске дијаспоре Словеније Никола Влаховић за наш Програм каже да очекује да ресорно министарство Републике Словеније успостави контакт са ресорним министарством Републике Србије и поразговарају о проблемима. Он је рекао да у Словенији има званично око 45000 Срба, али верује да их има више. Влаховић је додао да се тај број смањује, јер се само у прошлој години 8.181 житељ, држављанин Републике Словеније иселио, највише у Немачку, Аустрију, Србију, Хрватску, Босну и Херцеговину и Македонију, међу којима су и припадници нашег народа.

Председник скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону Александар Чотрић је поручио да Одбор жели да учествује у решавању тих питања, да обавља мониторинг и да, уколико је то могуће, допринесе да се то питање брже и ефикасније решава него сада, као и да људи остваре право на надокнаду материјалног губитка.

„Такође је значајно да се сви релевантни органи Републике Србије укључе у решавање наведених проблема Срба у Словенији јер је очигледно да они то не могу сами да ураде", закључио је Чотрић у разговору за РТС.

 

Izvor: RTS