ВАШИНГТОН – Представници српског и албанског Кокуса у Конгресу САД упутили су писмо Нобеловом комитету у којем номинују премијера Србије Ивицу Дачића, ратног злочинца Хашима Тачија и високу представницу ЕУ Кетрин Ештон за Нобелову награду за мир за 2014. годину, због њихове кључне улоге у нормализацији односа Београда и Приштине,

потврђено је данас Танјугу у српском Кокусу.

“Априлски споразум постигнут уз посредовање Кетрин Ештон представља кључну и историјску прекретницу и за Србију и за Косово – као и за турбулентни регион Балкана у целини”, каже се у писму које су упутили копредседавајући српског Кокуса Тед По и Емануел Клевер заједно са лидерима албанског Кокуса у Конгресу Елиотом Енгелом и Робертом Адерхолтом.

Двојица премијера су, како се наводи у образложењу, јасним раскидом са прошлошћу и проналажењем пута ка светлијој будућности показали значајну посвећеност, храброст и визију.

Они заслужују велико признање због тога што су преузели на себе ризик да пронађу решење, кажу конгресмени.

Кетрин Ештон је такође демонстрирала изванредно лидерство, посвећеност и истрајност у посредовању ради проналажења консензуса између две стране, наводе конгресмени.
“Иако предстоји тежак посао на имплементацији споразума, Бриселски споразум представља непорецив показатељ истинског историјског достигнућа”, оцењују они и додају да договор такође шаље снажну поруку наде и инспирације другима у региону и широм света.

Споразум такође доказује да се етничка мржња може превазићи и да посвећени и одважни појединци могу да се договоре ако искажу добру вољу и компромис и да реше наизглед нерешиве проблеме.

Према речима конгресмена, Бриселски споразум којим су “некада огорчени противници оставили своје разлике по страни зарад мира и боље будућности својих земаља, одражава визију Алфреда Нобела”.
“Због тога позивамо Нобелов комитет да Нобеловом наградом за мир 2014. награди изузетну храброст, далековиду визију и неуморне напоре високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, премијера Ивице Дачића и злочинца Хашима Тачија”, каже се у писму које су четири конгресмена данас упутила Нобеловом комитету.

Танјуг