Odpravljanje posledic ledene ujme se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh.
Premierka Alenka Bratušek, obrambni minister Roman Jakič in minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel med prevzemom generatorjev v Logatcu.
Premierka Alenka Bratušek, obrambni minister Roman Jakič in minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel med prevzemom generatorjev v Logatcu.
Kar četrtina gospodinjstev je ostala brez elektrike, težave so v prometu, cestnem in železniškem, na prizadetih območjih je motena oskrba s pitno vodo, telekomunkacije, dostava pošte in odvoz smeti. Zaprti so številni vrtci in šole, zlasti na Notranjskem pa tudi nekateri uradi in banke. Gasilci, komunalne in elektro službe ter civilna zaščita nadaljujejo z odstranjevanjem posledic, ki so jih povzročila s snegom in ledom obtežena podrta drevesa in drogovi električne napeljave. Prebivalcem na območjih, kjer so ponekod brez elektrike že četrti dan, poskušajo pomagati tudi z agregati.
Z njimi so Sloveniji na pomoč priskočile tudi države EU. Štirje generatorji, eden iz Češke in trije iz Nemčije, so že prispeli v Slovenijo in so nameščeni v Postojni. Prav tako je že prispelo 27 generatorjev iz Avstrije, ob njihovem prevzemu so bili v Logatcu tudi premierka Alenka Bratušek, obrambni minister Roman Jakič in minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. Še nekaj generatorjev je na poti. Po napovedih pa vsaj še nekaj dni ne bo mogoče zagotoviti električne energije vsem. Elektro Ljubljana je tako odjemalce na območjih Cerknice, Starega trga, Babnega polja, Logatca, med Cerknico in Sodražico, med Cerknico in Logatcem, med Logatcem in Žibršami, Logatcem in Kalcami, Logatcem in Rovtami ter v dolini reke Kolpe že obvestil, da bo odprava vseh okvar in izpad dobave elektrike trajal do konca tedna.
Na območju Elektra Ljubljana je trenutno oskrba z elektriko motena še pri približno 30.000 odjemalcih. Dobrih 10.000 odjemalcev je brez elektrike na območju Elektra Primorska, na območju Elektra Celje je brez elektrike 3500 odjemalcev na Koroškem, največ na območju Vuzenice, Poljane in Mislinje. Na Gorenjskem je oskrba z elektriko še vedno motena pri okrog 5000 odjemalcih. Po zadnjih podatkih pa se umirjajo razmere na območju Elektra Maribor, kjer so do 18. ure uspeli znova zagotoviti oskrbo z elektriko 35.000 odjemalcem, brez napajanja pa jih ostaja 12.000.
Nekatere kraje je ledena ujma dobesedno odrezala od sveta. Na Jezersko so hrano in potrebno opremo dovažali tudi z oklepnimi vozili. Hudo prizadeta so območja na Pivškem in Postojnskem, na Cerkljanskem in Idrijskem ter Trnovsko-Banjški planoti. Od sveta je komunikacijsko odrezan tudi Logatec, kjer ni električne energije že več ur, vse trgovine so zaprte, ni interneta, telefonskega signala. Življenje se na prizadetih območjih tudi v torek še ne bo vrnilo v normalne tire. Tako bo po zaenkrat razpoložljivih podatkih ostalo zaprtih še okoli 40 osnovnih šol. Zaprte bodo tudi številne podružnične šole, nekateri vrtci ter tri srednje šole (dve v Postojni in ena na Jesenicah). Šole bodo odpadel pouk nadomestile v prihodnjih sobotah.
Težave so še vedno tudi na cestah. Zaradi podrtih dreves in električnih drogov so številne zaprte, obstaja nevarnost padanja ledenih sveč z vseh viaduktov in mostov. Primorsko avtocesto so popoldne med razcepom Nanos in priključkom Razdrto zaradi saniranja nevarno povešenega daljnovoda zaprli v obeh smereh. Zaradi žleda in podrtih dreves je še zmeraj moten tudi promet na slovenskem železniškem omrežju. Nekatere proge bodo zaprte tudi v torek, prevoz bo potekal z avtobusi, na nekaterih progah pa bodo vlaki lahko predvidoma začeli voziti. Težave so tudi na kontejnerskem terminalu Luke Koper, saj tam že od četrtka ni odpeljal oz. pripeljal noben vlak.
Motenj povsod še ni konec niti pri telekomunikacijskih storitvah, kjer so danes čez dan deloma že uspeli vzpostaviti dostop. V Telekomu Slovenija pravijo, da največ težav ostaja na območjih Koroške, vzhodnega dela Maribora, dela Notranjske in Slovenske Bistrice z okolico. Simobilove storitve pa so znova dostopne tako na širšem območju Koroške kot na ožjem območju Postojne. Znižuje se tudi število nedelujočih poslovalnic in bankomatov. Z NLB so popoldne sporočili, da je zaradi težav z električno energijo še vedno onemogočeno redno delovanje poslovalnic Borovnica, Postojna, Stari trg, Logatec, Rakek, Cerknica, Nova vas, Videm Dobrepolje, Moravče in Šmartno ob Paki. Trenutno po Sloveniji še vedno ne deluje tudi okoli 50 bankomatov NLB.
Vremenska ujma je sicer pravo katastrofo povzročila v gozdovih. Po navedbah direktorja Zavoda za gozdove Slovenije Damjana Oražma je poškodovanih 500.000 hektarjev gozda, kar je skoraj polovica. Na nekaterih območjih je gozd poškodovan celo do 80-odstotno. Nekateri gozdovi na Postojnskem in Pivškem pa so zaradi žledoloma in snegoloma celo popolnoma uničeni. Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je napovedal, da bo v treh mesecih narejen večletni sanacijski program.
Poudaril je, da bo država denar za sanacijo zbrala, da gre za velike zneske in da bomo zaprosili tudi za mednarodno pomoč. Ob tem je opozoril, da se lahko po snegolomu in žledolomu v prihodnje škoda še poveča, če ne bomo pravočasno ukrepali, saj se lahko pojavijo bolezni. Agencija za okolje sicer napoveduje, da se bodo danes v zahodnem ter delu osrednje Slovenije znova začele pojavljati padavine. Predvsem na prehodu med Notranjsko in Primorsko bo še naprej nevarnost žleda in poledice. Predvidoma pa bo trajalo le krajši čas in tudi količina padavin bo manjša kot v minulih dneh.
(STA, mm)