ГЛЕДАЊЕ Дневника, Слагалице, Београдске хронике и остатка програма Радио-телевизије Србије грађани од овог месеца плаћају дупло. Осим кроз претплату, чије укидање је обећала Влада Србије, за јавне сервисе издвајаћемо и кроз порез, јер је на снагу ступила Владина
уредба којом ће РТС и Радио-телевизија Војводине ове године из буџета добити 7,5 милијарди динара.
Двоструко финансирање требало је да има само кратак рок, јер је раније најављивано да ће током овог месеца бити донет закон о јавним сервисима и да ће бити поништена наплата претплате, предвиђена садашњим Законом о радиодифузији. Како су расписани избори, процедура ће се одужити, па ће РТС бити скинут са рачуна за струју, у најбољем случају, у мају, када добијемо нову Народну скупштину. А може да се догоди и да нацрт буде мењан, па да сет медијских закона на ред стигне тек на лето.
- Не бих прејудицирао. Закон је још у фази нацрта и дат је на мишљење ресорним министарствима. Мораћемо да сачекамо нови скупштински сазив – каже за „Новости“ Саша Мирковић, помоћник министра културе задужен за медије. – Још није дефинисано да ли ће будући закон садржати модел по коме ће јавни сервиси бити финансирани.
Предвиђено је да они буду на државној каси до краја наредне године. Могуће је да ће у закону бити одмах решено од чега ће РТС и РТВ да живе после тог периода, али и да буде остављено да се тај проблем накнадно реши.
РТС и РТВ имају и трећи извор прихода – рекламе. Али горе од вишеструког извора прихода било би, према мишљењу Горана Караџића, заменика председника Савета Републичке радиодифузне агенције, укидање јавних сервиса.
- Било би веома лоше када би се грађани информисали само на комерцијалним телевизијама. То је сценарио који је доживела Грчка – каже Караџић. – Још је важније да закон реши останак ових телевизија, а не да се то још једном одложи.
А и за републички и за покрајински јавни сервис 7,4 милијарди динара током ове године значи опстанак, јер од претплате нису могли да опстану. Процењује се да тек око трећине грађана плаћа претплату и да је РТС прошле године, уместо 2,5 милијарди динара, успео да наплати непуних 379 милиона динара. Зависно од месеца, проценат наплате варирао је током 2013. од 16 до 43 одсто.
ДУГОВИ СЕ ПОСЕБНО ОБЕЛЕЖАВАЈУ
СВАКИ динар који потрошач струје уплати преко обавезе према дистрибуцији, одлази за ТВ претплату. Тако је одређено Законом о радиодифузији. У „Електропривреди Србије“ се дугови за електричну енергију и ТВ претплату посебно обележавају на рачуну и купац тачно може да види да ли и колико дугује.
Купац који има дуг за ТВ претплату, а редовно плаћа електричну енергију нема исказан дуг за струју, већ само за ТВ претплату. За принудну наплату дугова за претплату задужен је РТС.
- Купцу не може бити обустављена испорука електричне енергије због дуга за РТВ претплату – кажу у ЕПС. М. Н. С.
Новости