Revolucija u BiH, koju je pokrenuo bunt obespravljenih tuzlanskih radnika i siromašnih građana, prerasla je u radikalnu bošnjačku političku borbu za rušenje dejtonskog ustavnog uređenja i brisanje kantona i entiteta. Odgovor iz Banjaluke je jasan: Srpska neće dozvoliti nasilnu promenu „Dejtona“ i

ukidanje entiteta, bez obzira na rušilačke demonstracije u FBiH!
Nastavljeni protesti u FBiH, demonstranti traže ukidanje kantona.

Posle spaljenih zgrada Predsedništva BiH i kantonalnih vlada u Sarajevu, Zenici, Tuzli i Mostaru, o socijalnim i radničkim pravima ogorčenog naroda političari u FBiH ne govore, već insistiraju na reformi Ustava BiH.

Socijalni protesti, u nedelju nastavljeni mirnim okupljanjem građana Sarajava, Tuzle i Bihaća, postali su najjače političko oružje za rušenje dejtonskog decentralizovanog uređenja zemlje, tvrde u RS.

Više stotina Sarajlija, petog dana demonstracija, ispred spaljene zgrade Predsedništva BiH, blokiralo je glavnu saobraćajnicu u gradu. Skandirali su: „Ostavke, lopovi!“. Pojedinci su nosili ratne zastave Armije RBiH.

Tražili su smanjenje plata i naknada državnim službenicima, ukidanje kantona i poništavanje svih štetnih ugovora o privatizaciji. Zahtevaju i da se obezbedi minimalna penzija od 400 maraka.

Zatraženo je da bude formirana nestranačka vlada Kantona Sarajevo. Traže i ostavku premijera FBiH Nermina Nikšića i bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića. Jedan od zahteva okupljenih pred policijskom stanicom bio je i puštanje na slobodu svih uhapšenih u demonstracijama.

Pustite nam decu na slobodu! – vikali su roditelji uhapšenih huligana. Jednoj majci je pozlilo. Odmah je oslobođeno oko 15 mladića, a neki od njih su kazali da ih je policija tukla.

Potom su se uputili pred zgradu Tužilaštva KS da traže puštanje preostalih uhapšenih. Policajci, koji su obezbeđivali ovu zgradu, skinuli su kacige i odložili štitove. Demonstranti su aplauzom pozdravili ovaj postupak policije.

Građani Bihaća zatražili su da policija uhapsi smenjenog premijera Unsko-sanskog kantona Hamdiju Lipovaču. Tvrde da je odgovoran za privrednu propast grada i kriminalne privatizacije. Oko 200 građana Bugojna zatražilo je tokom protesta izmene Ustava FBiH i ukidanje kantona. U Sanskom Mostu je u noći između subote i nedelje zapaljena vikendica Sanjina Halimovića, federalnog ministra preduzetništva i bivšeg načelnika ove opštine koga su demonstranti takođe optužili za kriminal. U gradu na Sani provalnici su, u atmosferi demonstracija, opljačkali više privatnih kuća.

BIJELjINA: (KONTRA)MITING

Na Gradskom trgu u Bijeljini u nedelju su održana dva protesta građana – stotinak mladih s jedne strane uzvikivalo je „Lopovi!“, a nasuprot njima grupa sa srpskim zastavama poručila je: „Ne protestima u RS“.

Jednočasovni skup dve suprotstavljene grupe od po stotinu ljudi, uglavnom mladih, protekao je mirno, a policija je udaljila jednog mladića koji je pokušao da nasrne na drugu grupu.

Organizatori protesta, uz nekoliko uzvika „Lopovi, lopovi!“, nisu izneli nikakve zahteve. Na kontraprotestu mladi okićeni srpskim zastavama su nosili transparente s porukom: „Ne protestima u Srpskoj“ i „Ne širenju požara iz FBiH u Srpsku“.

Za razliku od FBiH, U Srpskoj je i u nedelju bilo mirno.

- BiH je u izrazitoj krizi, isključivo generisanoj iz FBiH, koja je nastala upornim kršenjem Dejtonskog sporazuma. BiH može da bude jedino državna zajednica sastavljena od dva entiteta i ni u kojim uslovima ne može da se ojača njena centralizacija – poručio je Milorad Dodik posle sastanka sa predstavnicima RS u zajedničkim institucijama BiH, dodavši da se BiH pokazala kao nesigurno mesto za Srpsku.

U RS su najoštrije osudili izjavu evropskog parlamentarca Jelka Kacina da je „demonstracijama BiH bliže EU“. Srpski političari su upitali Kacina kako je moguće da su vandalizam, nasilje i paljenje institucija evropske vrednosti?

Predsednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz izjavio je da je osnovni cilj demonstracija da se destabilizuje situacija u celoj BiH i dovede do revizije Dejtonskog sporazuma.

On je rekao da neredi u FBiH ne liče na nemire socijalnog karaktera, već na rušilačke demonstracije i stvaranje haosa u kojima bi se proizvela intervencija međunarodne zajednice u smislu neke nove konferencije i revizije Dejtona.

- Srpska nam je preča od svega. Činjenica je da i u RS ima mnogo socijalnih i ekonomskih problema, ali te probleme nikada nećemo rešiti ako ne budemo imali Republiku – istakao je predsednik BORS.

(Novosti)