Београд – Одзив дијаспоре за гласање 16. марта најмањи је у поређењу с протеклих неколико изборних циклуса.

Због тога неће бити отворена биралишта у неколико земаља у којима

живи знатан број наших држављана.

Тако се овога пута неће гласати у Аустралији, Канади, Шведској, али ни у Мађарској, Грчкој, Румунији.

Дејан Ђурђевић, председник Републичке изборне комисије, каже за Новости да се у овим државама није пријавио довољан број држављана с правом гласа.

„За отварање једног бирачког места потребно је да се пријави минимум сто гласача. У дијаспори ће се гласати у 20 земаља, на 35 места“, каже Ђурђевић.

Биралишта ће бити отворена у Аустрији, БиХ, Црној Гори, Хрватској, Словенији, Македонији, САД, Турској, УАЕ, Либији.

У иностранству је пописано око 300.000 наших људи са правом гласа, а процењује се да ће на изборима учествовати тек око 3.500, односно тек сваки стоти. Чак и у традиционално „српским земљама“, с нашом великом заједницом, попут Аустрије и Немачке пријавио се скроман број бирача.

Александар Чотрић, председник скупштинског Одбора за дијаспору, каже да је од 2004, када је законом омогућено да се гласа у иностранству, број људи који и остваре то право све мањи. Чотрић слабо интересовање расејања за политички живот матице овако објашњава:

„Велики проблем је што може да се гласа само у нашим дипломатско-конзуларним представништвима, а не и при црквама, културним центрима, или путем поште. Такође, дијаспора већ годинама тражи могућност да има своје представнике у парламенту, односно да за њих директно гласа на изборима, што до сада није реализовано“, рекао је Чотрић.

Новости